Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN wydał książkę o pracownikach gdańskiego aparatu bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Biogramy około 350 pracowników najwyższego szczebla aparatu bezpieczeństwa w
województwie gdańskim w latach 1945-90 znalazły się w informatorze wydanym przez miejscowy oddział
Instytutu Pamięci Narodowej.

Biogramy około 350 pracowników najwyższego szczebla aparatu bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-90 znalazły się w informatorze wydanym przez miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak poinformował w poniedziałek PAP szef gdańskiego IPN Mirosław Golon, książka pt. "Aparat Bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1990. Obsada stanowisk kierowniczych" została wydana w niewielkim, liczącym 500 egzemplarzy, nakładzie.

"Uznaliśmy, że jak na książkę o charakterze informatora, jest to nakład wystarczający" - powiedział Golon.

W liczącej ponad 400 stron publikacji zamieszczono biogramy około 350 pracowników najwyższego szczebla (od głównych szefów, przez naczelników czy kierowników wydziałów) aparatu bezpieczeństwa poczynając od Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku, poprzez gdański Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych i Milicję Obywatelską, na Urzędzie Bezpieczeństwa oraz Służbie Bezpieczeństwa kończąc.

Informator obejmuje pracowników aparatu bezpieczeństwa z terenu województwa gdańskiego w latach 1946-75 oraz 1975-90 (z powodu zmian administracyjnych były to różne obszary - PAP).

Niemal każdy biogram opatrzono zdjęciem, a przy niektórych (tam, gdzie autorom publikacji udało się dotrzeć do większej liczby zdjęć) zamieszczono nawet dwie fotografie, przedstawiające daną osobę w różnych okresach jej życia.

Oprócz podstawowych danych personalnych, w biogramach umieszczono szczegółowe informacje o przebiegu służby, awansach na poszczególne stopnie oraz odznaczeniach, jakie otrzymała dana osoba. Biogramy kończą uwagi zawierające dodatkowe informacje, które zdołali zgromadzić autorzy publikacji. Czasem uwagi te odnoszą się do życia osobistego danej osoby, zdarzają się też informacje o tym, co dany pracownik aparatu bezpieczeństwa robił przed lub w czasie II wojny światowej.

Autorem informatora jest pracownik gdańskiego IPN Marcin Węgliński. Zbiór biogramów poprzedził on w swojej książce krótkim wstępem charakteryzującym gdański aparat bezpieczeństwa oraz tabelą prezentującą obsadę stanowisk kierowniczych w instytucjach tego aparatu. Książkę kończy kilkadziesiąt fotografii z przeróżnych uroczystości czy np. wycieczek ludzi, których dotyczy publikacja.

Podstawą do stworzenia informatora były przygotowywane w ostatnich latach przez gdański IPN wystawy pt. "Twarze bezpieki", prezentujące głównie pracowników peerelowskiego aparatu bezpieczeństwa z regionów Gdańska, Elbląga i Słupska.

We wtorek na terenie Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się promocja książki. Publikację można nabyć m.in. w gdańskim i warszawskim oddziale IPN.

aks/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)