Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

IPN zawiadamia prokuraturę o nadaniu ulicy w Rzeszowie imienia Kruczka

0
Podziel się:

Nadanie przez Radę Miejską w Rzeszowie imienia
działacza komunistycznego Władysława Kruczka ulicy w tym mieście
to propagowanie totalitaryzmu - uznał Instytut Pamięci Narodowej i
zawiadomił o tym prokuraturę.

Nadanie przez Radę Miejską w Rzeszowie imienia działacza komunistycznego Władysława Kruczka ulicy w tym mieście to propagowanie totalitaryzmu - uznał Instytut Pamięci Narodowej i zawiadomił o tym prokuraturę.

O wtorkowej decyzji prezesa IPN Janusza Kurtyki poinformował w środę PAP rzecznik Instytutu Andrzej Arseniuk. Oprócz zawiadomienia do prokuratury Kurtyka zwrócił się do Wojewody Podkarpackiego Mirosława Karapyty z wnioskiem o stwierdzenie nieważności uchwały rzeszowskiej Rady Miejskiej, nadającej jednej z ulic imię Władysława Kruczka.

Podobne zawiadomienie do prokuratury we wtorek złożył lider rzeszowskiej "Solidarności" w latach 80., a obecnie radny miejski Antoni Kopaczewski. Pod jego zawiadomieniem podpisali się również opozycyjni radni, b. prezydent Rzeszowa, poseł PiS Andrzej Szlachta oraz działacz opozycji solidarnościowej Janusz Szkutnik.

Wcześniej przeciwko decyzji rady publicznie protestował rzeszowski region NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym i struktury regionalne PiS.

Według IPN, "honorowanie osób współtworzących system komunistyczny poprzez nadanie ich imienia ulicom miasta jest publiczną formą propagowania totalitarnego systemu komunistycznego", co stanowi przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia. IPN przypomina też, że art. 13 Konstytucji RP wymienia jako totalitarne systemy nazistowskie, faszystowskie i komunistyczne.

3 stycznia rada Miejska w Rzeszowie uchwaliła, że Kruczek będzie patronował ulicy w rodzinnej Zwięczycy, którą 1 stycznia 2008 r. włączono do Rzeszowa. Według autorów wniosku, Kruczek przyczynił się do rozwoju regionu i został dobrze zapamiętany przez lokalną społeczność.

Za przyjęciem wniosku głosowało 14 radnych klubu Rozwój Rzeszowa, popierających związanego z SLD prezydenta miasta Tadeusza Ferenca. Czterech radnych wstrzymało się od głosu. Przeciw było ośmiu radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz radny Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej. Radny Kopaczewski na znak protestu nie uczestniczył w głosowaniu.

IPN przypomina, że Kruczek to przedwojenny komunista, w 1934 r. był sekretarzem Komitetu Podokręgowego Komunistycznej Partii Polski w Rzeszowie. Rok później został skazany za działalność "wywrotową" czyli godzącą w interesy Polski na 3 i pół roku więzienia. Po opuszczeniu go kontynuował działalność komunistyczną. W 1939 r. po ataku Niemiec i ZSRS na Polskę przedostał się do okupowanego przez Sowietów Lwowa. Był żołnierzem Armii Czerwonej.

W 1942 r. tworzył struktury Polskiej Partii Robotniczej na Rzeszowszczyźnie. Był sekretarzem Komitetu Okręgowego PPR w Rzeszowie. W kwietniu 1942 r. został aresztowany przez gestapo. Był więziony w Auschwitz, Oranienburgu oraz Sachsenhausen.

Po powrocie do Rzeszowa był etatowym pracownikiem Komitetu Wojewódzkiego PPR w Rzeszowie. Odpowiadał za funkcjonowanie tzw. wywiadu partyjnego, organizował na Rzeszowszczyźnie struktury uległego wobec komunistów Stronnictwa Ludowego. Sprawując funkcję kierownika wydziału organizacyjnego KW PPR (maj - czerwiec 1945 - 1947 r.) decydował o sposobie funkcjonowania całego KW. Był koordynatorem akcji sfałszowania wyborów parlamentarnych z 19 stycznia 1947 r. na terenie województwa rzeszowskiego. Później był I sekretarzem KM PPR w Rzeszowie.

Po ukończeniu Centralnej Szkoły Partyjnej w Warszawie w 1951 r. został I sekretarzem KW PZPR w Poznaniu. Potem I sekretarz KW PZPR w Bydgoszczy (1952 - 1956). W latach 1956 - 1971 I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie. Równocześnie członek KC PZPR (1954 - 1981). Od 1968 r. do 1980 r. członek Biura Politycznego KC PZPR. Wieloletni przewodniczący CRZZ. W latach 1972 - 1980 zastępca przewodniczącego Rady Państwa. W okresie 1980 - 1982 członek Rady Państwa. Poseł na Sejm PRL (1961 - 1985).

Według IPN, Kruczek jako rządzący w imieniu PZPR województwem rzeszowskim podejmował niejednokrotnie radykalne działania. Za takowe należy uznać zlikwidowanie- pomimo oporu społecznego - Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu w 1963 r. czy zniszczenie świątyni w Wołkowyi w 1967 r. Był członkiem Rady Państwa, która bezprawnie wprowadziła stan wojenny broniąc władzy PZPR. (PAP)

wkt/ kyc/ wkr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)