Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iraccy sunnici i szyici uzgodnili w Finlandii mapę drogową

0
Podziel się:

Obradujący od ubiegłego piątku w
Helsinkach przedstawiciele irackich ugrupowań sunnickich i
szyickich uzgodnili plany pokojowej mapy drogowej - podano w
komunikacie, przedstawionym przez organizatora spotkania
Inicjatywę Zarządzania Kryzysowego (CMI).

Obradujący od ubiegłego piątku w Helsinkach przedstawiciele irackich ugrupowań sunnickich i szyickich uzgodnili plany pokojowej mapy drogowej - podano w komunikacie, przedstawionym przez organizatora spotkania Inicjatywę Zarządzania Kryzysowego (CMI).

Rozmowy prowadzone były przez cztery dni w najgłębszej tajemnicy; zakończyły się w poniedziałek wieczorem.

Wiadomo, że w spotkaniu uczestniczyło 16 irackich sunnitów i szyitów. Uzgodniono, że "kontynuowane będą dalsze konsultacje" w sprawach znajdujących się na zaaprobowanej liście rekomendacji. Ma ona obejmować dalsze rozmowy na temat rozwiązania politycznych sporów bez uciekania się do przemocy, rozbrojenie walczących frakcji oraz powołanie niezależnej komisji mającej nadzorować ten proces.

Jeffrey Donaldson - uczestniczący w rozmowach protestancki deputowany z Irlandii Płn. - nazwał porozumienie mapą drogową, mającą prowadzić do pokoju w Iraku. "Strony doszły do porozumienia w sprawie dalszych działań i obecnie wracają do kraju by tam przedstawić te propozycje" - powiedział. Donaldson odmówił przekazania jakichkolwiek dalszych szczegółów na temat rozmów czy listy uczestników.

Według agencji Associated Press, w helsińskim spotkaniu prawdopodobnie brał udział wysłannik radykała szyickiego Muktady as-Sadra, lider sunnitów Adnan al-Dulajmi oraz szyicki przewodniczący komisji spraw zagranicznych irackiego parlamentu Humam Hammudi.

Wcześniej podawano też, że w rozmowach w stolicy Finlandii bierze udział jeden z wpływowych przedstawicieli Najwyższej Islamskiej Rady Iraku (SIIC), Akram al-Hakim, który jest również ministrem ds. dialogu narodowego. Obradom miał przewodniczyć emerytowany amerykański generał George Mitchell, a obecni mieli być politycy z RPA.

Irlandia Płn. i RPA miały posłużyć irackim frakcjom za przykład pokojowego rozwiązania podobnych konfliktów.

Konferencję w Helsinkach zorganizowało CMI i Instytut Johna McCormacka Uniwersytetu Massachusetts. CMI jest organizacją pozarządową, na czele której stoi były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari, który po zakończeniu prezydenckiej kadencji aktywnie działa na rzecz porozumienia w Kosowie i doprowadził do porozumienia w indonezyjskiej prowincji Aceh. (PAP)

hb/ ap/

0291 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)