Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irak: 56 osób zginęło w serii zamachów w Bagdadzie i w Mosulu

0
Podziel się

#
wyższa liczba ofiar, zamach na żołnierzy w Mosulu
#

bEqFOaYB

# wyższa liczba ofiar, zamach na żołnierzy w Mosulu #

27.10. Bagdad (PAP/AFP,Reuters,AP) - Co najmniej 56 osób zginęło w niedzielę w Iraku w wybuchach samochodów-pułapek w Bagdadzie i okolicach oraz w Mosulu na północy kraju. Celem ataków w stolicy były dzielnice zamieszkane głównie przez szyitów. W Mosulu zamachowiec wjechał w grupę żołnierzy.

W Bagdadzie i dwóch okolicznych miejscowościach eksplodowały materiały wybuchowe ukryte w samochodach, stojących na parkingach i w miejscach handlowych. Do serii zamachów doszło w przeciągu pół godziny. Łącznie zginęły 42 osoby.

bEqFOaYD

Najwięcej ofiar spowodowały zamachy w szyickiej dzielnicy Szaab, na północnym wschodzie irackiej stolicy, w szyickiej enklawie Abu Dszir, w południowo-zachodniej części Bagdadu i w Nahrawanie na południe od Bagdadu.

Inne miejsca niedzielnych ataków to: we wschodniej części stolicy dzielnice Masztal, Baladijat i Ur, a na północy - Hurrija oraz położony na północ od Bagdadu rejon Sab al-Bor - podaje Associated Press.

Nikt nie przyznał się do zamachów, ale systematyczne ataki tego rodzaju przeprowadza iracka filia Al-Kaidy. Jej celem są zazwyczaj targi, kawiarnie i ulice handlowe w szyickich dzielnicach.

W Mosulu zamachowiec-samobójca wjechał autem z ładunkami wybuchowymi w grupę żołnierzy. Spośród 14 ofiar śmiertelnych pięć stanowią cywile. Co najmniej 30 osób zostało rannych - podała policja.

bEqFOaYJ

Wzrost przemocy w Iraku obserwowany jest od kwietnia. Skala zamachów jest już porównywalna ze szczególnie krwawym rokiem 2008. Niedzielne ataki podnoszą liczbę ofiar śmiertelnych tylko w październiku do ponad pięciuset, według szacunków AP, zaś według AFP - do ponad sześciuset.

Coraz częstsze akty przemocy skierowane są zazwyczaj przeciwko szyickiej większości i instytucjom zdominowanego przez nią rządu. Ataki te podejmują sunniccy rebelianci zachęceni przykładem swych syryjskich współwyznawców, którzy walczą z popieranym przez szyicki Iran reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Iraccy sunnici czują się marginalizowani przez rząd w Bagdadzie dowodzony przez premiera Nuriego al-Malikiego. (PAP)

awl/ ala/

14905679 arch.

bEqFOaZe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)