Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: 61 ofiar śmiertelnych kolejnej fali zamachów

0
Podziel się:

61 osób zginęło w poniedziałek w kolejnej fali zamachów w północnym
Iraku, w tym 29 w Mosulu - podały źródła bezpieczeństwa i medyczne. W ubiegłym miesiącu w zamachach
zginęło - według ONZ - ponad tysiąc osób.

61 osób zginęło w poniedziałek w kolejnej fali zamachów w północnym Iraku, w tym 29 w Mosulu - podały źródła bezpieczeństwa i medyczne. W ubiegłym miesiącu w zamachach zginęło - według ONZ - ponad tysiąc osób.

W Mosulu, sunnickim mieście położonym 350 km na północ od Bagdadu, dokonano przy użyciu samochodów pułapek pięciu zamachów; ich celem były koszary wojskowe i posterunki policji. Z uwagi na napiętą sytuację w strefie na prawym brzegu Tygrysu przedłużono godzinę policyjną.

"Przywieziono do nas wiele ciał. Większość z nich to członkowie sił bezpieczeństwa" - powiedział AFP doktor Anwar Abed al-Dżuburi z szpitala w Mosulu. Według niego i źródeł wojskowych rannych w zamachach w Mosulu rannych zostało 80 osób.

Do zamachów doszło też w Kirkuku, Tikricie i Tuz Churmatu; łącznie zginęło w nich osiem osób.

Wcześniej w ciągu dnia na targowisku w mieście Dżadidat al-Szat w prowincji Dijala na północ od Bagdadu eksplodowały dwa samochody pułapki i wysadził się w powietrze zamachowiec samobójca. Śmierć poniosło 20 osób.

Wieczorem w Madain na południe od Bagdadu samobójca wysadził się w samochodzie pod posterunkiem policyjnym; cztery osoby zginęły.

Na razie nikt nie przyznał się do zamachów, ale sunniccy bojownicy, w tym z irackiego skrzydła Al-Kaidy, regularnie przeprowadzają ataki na rządzącą szyicką większość w tym kraju.

Sunnici od kilku miesięcy protestują przeciwko dyskryminacyjnej, ich zdaniem, polityce premiera Nuriego al-Malikiego. Twierdzą, że niesłusznie padają ofiarą polityki antyterrorystycznej. Władze często prowadzą akcje aresztowań w zamieszkanych przez sunnitów częściach kraju pod zarzutami powiązań z Al-Kaidą albo partią Baas obalonego dyktatora Saddama Husajna.

Sunnici, stanowiący w Iraku mniejszość, zajmowali za Husajna najwyższe stanowiska w aparacie rządowym, wojsku i służbach specjalnych. Obecnie władzę sprawuje szyicka większość. (PAP)

jo/ mc/

13977881

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)