Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy w iraku
01.05.2013 16:06

Irak: Co najmniej 15 zabitych w zamachach w całym kraju

Co najmniej 15 osób zginęło w serii zamachów bombowych w całym Iraku - poinformowała policja i źródła medyczne. Niedawny wzrost przemocy w tym kraju nasilił obawy przed wskrzeszeniem konfliktu na tle wyznaniowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Co najmniej 15 osób zginęło w serii zamachów bombowych w całym Iraku - poinformowała policja i źródła medyczne. Niedawny wzrost przemocy w tym kraju nasilił obawy przed wskrzeszeniem konfliktu na tle wyznaniowym.

Na wschód od miasta Faludża zamachowiec samobójca wmieszał się w tłum czekających na wypłatę żołdu sunnitów - członków tzw. Rady Przebudzenia, którzy zwrócili się przeciwko Al-Kaidzie i popierają irackie władze; sześć osób zginęło - podała policja.

Z kolei w Bajdżi, ok. 180 km na północ od Bagdadu, w wybuchu bomby zginęło czterech policjantów. Natomiast w szyickiej dzielnicy północno-wschodniego Bagdadu w eksplozji samochodu pułapki śmierć poniosły co najmniej trzy osoby, a 14 zostało rannych.

Kolejny samochód pułapka wybuchł w mieście Ramadi. Zginęło tam dwóch policjantów, a kolejnych 10 zostało rannych.

W Iraku jest wiele sunnickich islamistycznych grup, w tym lokalna gałąź Al-Kaidy, które w przeszłości organizowały zamachy mające na celu zdestabilizowanie zdominowanego przez szyitów rządu i doprowadzenie do konfliktu na szerszą skalę.

Aktów przemocy jest obecnie mniej niż w najkrwawszych dla Iraku latach 2006-2007, ale wstępne dane wskazują, że w kwietniu miesięczny bilans ofiar śmiertelnych był najgorszy od 2009 roku.

Według komentatorów fala przemocy w Iraku nasiliła się wraz z rozwojem wojny domowej w sąsiedniej Syrii i zaostrzeniem delikatnych relacji między sunnitami a szyitami.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybuchły dwie bomby. Tragiczny bilans ofiar Co najmniej 31 osób zginęło, a dziesiątki zostały ranne w zamachach, do których doszło w dwóch miastach w środkowym Iraku.
Wybuch bomby blisko sądu i lotniska. Są ofiary W skoordynowanych zamachach bombowych, przeprowadzonych wczoraj w Mogadiszu przez islamską milicję Al-Szabab, życie straciło co najmniej 30 osób.
Zamach bombowy w centrum miasta. Są ofiary Co najmniej 15 śmiertelnych ofiar terrorystycznego zamachu bombowego w centrum Damaszku. Rannych zostało ponad 50 osób.
Tagi: zamachy w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz