Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Co najmniej 4 zabitych w zamachu na Al-Arabiję

0
Podziel się:

#
nowa liczba ofiar
#

# nowa liczba ofiar #

26.07. Bagdad (PAP/AFP, Reuters, dpa) - Co najmniej cztery osoby zginęły, a 16 zostało rannych w wyniku samobójczego zamachu na biuro arabskojęzycznej telewizji informacyjnej Al-Arabija, do którego doszło w poniedziałek rano w centrum Bagdadu - poinformowało irackie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Przed biurem telewizji zamachowiec zdetonował wyładowany materiałami wybuchowymi samochód. W momencie eksplozji większości dziennikarzy nie było w pracy. Zginęło trzech strażników i sprzątaczka.

W niedzielę kierownictwo telewizji pochodzącej z Dubaju i należącej do saudyjskiego nadawcy Middle East Broadcasting Center zamknęło placówkę w Bagdadzie ostrzeżone przez irackie władze o możliwości ataku ze strony rebeliantów.

"Źródło w irackim ministerstwie spraw wewnętrznych poinformowało nas, że posiada informacje, z których wynika, iż grupy terrorystów obserwują nasze biuro przygotowując atak - relacjonuje jeden z dziennikarzy. - Dyrekcja Al-Arabii zaapelowała, aby wszyscy pracownicy, dziennikarze i technicy nie przychodzili dziś do pracy".

Po marcowych wyborach parlamentarnych, w których nie udało się wyłonić zdecydowanego zwycięzcy, w Iraku obowiązuje podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego. Mimo iż stopień przemocy znacznie spadł od czasu krwawych walk międzywyznaniowych zakończonych w 2008 roku, coraz częstsze zamachy sugerują, że rebelianci próbują wykorzystać próżnię władzy, która pojawiła się po wyborach.

Al-Arabija, która otworzyła biuro w Bagdadzie w 2003 roku, stała się od tamtej pory celem ataków terrorystów. W 2008 roku dyrektor placówki w Bagdadzie Dżawad Hattab ledwo uniknął śmierci, kiedy pod jego samochodem podłożono bombę. W 2006 roku w zamachu na biuro stacji znajdujące się wówczas w innej części miasta zginęło siedem osób, a 20 zostało rannych.

Al-Arabija utrzymuje złożone relacje ze zdominowanymi przez szyitów irackimi władzami, które zarzucają jej prosunnickie nastawienie. W 2006 roku premier Nuri Al-Maliki zarzucił jej "wyznaniowość" i na miesiąc zamknął biuro w Bagdadzie. (PAP)

keb/ ro/

6675344

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)