Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irak i Iran porozumiały się ws. sporów granicznych - Mottaki

0
Podziel się

TASS) - Iran i Irak osiągnęły porozumienie w sprawie uregulowania sporów
granicznych - poinformował w czwartek przebywający z wizytą w Bagdadzie szef MSZ Iranu Manuszehr
Mottaki.

bEgAokdN

TASS) - Iran i Irak osiągnęły porozumienie w sprawie uregulowania sporów granicznych - poinformował w czwartek przebywający z wizytą w Bagdadzie szef MSZ Iranu Manuszehr Mottaki.

Według ministra strony uzgodniły, że w najbliższym tygodniu dojdzie do spotkań szefów służb pogranicznych obu krajów. Za dwa tygodnie w Chorramszahr w Iranie odbędzie się posiedzenie wspólnego komitetu ds. wyznaczenia granic na obszarze wodnym, w dole rzeki Szatt al-Arab.

W połowie grudnia irańscy żołnierze zajęli pole naftowe Fakka w Iraku przy samej granicy z Iranem, zawieszając na nim flagę swego kraju. Źródła zachodnie powiadomiły o wtargnięciu irańskich wojsk na terytorium Iraku, jednak Teheran temu zaprzeczył. Kilka dni później Bagdad powiadomił, że żołnierze wycofali się, choć nie wrócili zupełnie na swoje poprzednie pozycje.

bEgAokdP

Relacje między Iranem a Irakiem, które stoczyły między sobą ośmioletnia wojnę w latach 80., poprawiły się od czasu, gdy po obaleniu Saddama Husajna władzę w Bagdadzie objął szyicki rząd. Pogarsza je jednak obecność w Iraku amerykańskich żołnierzy. (PAP)

awl/ ro/

5428847 arch.

bEgAokeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)