Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w iraku
01.06.2013 11:16

Irak na skraju międzywyznaniowego konfliktu

Powiązani z Al-Kaidą sunniccy ekstremiści liczą na ponowne rozpętanie międzywyznaniowego konfliktu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

*1045 osób zginęło, a 2397 zostało rannych w starciach na tle religijnym, do których doszło w maju w Iraku - podały źródła ONZ. Napięcie między sunnicką mniejszością a rządzącymi szyitami jest najwyższe od czasu, gdy wojska USA opuściły kraj w grudniu 2011 r. *

Od grudnia ubiegłego roku dochodzi do coraz częstszych ulicznych protestów sunnitów przeciwko szyickiemu premierowi Nuriemu al-Malikiemu. Iraccy sunnici są niezadowoleni z dominacji szyitów po obaleniu dyktatorskich rządów Saddama Husajna w 2003 r.

Powiązani z Al-Kaidą sunniccy ekstremiści liczą na ponowne rozpętanie międzywyznaniowego konfliktu, który przez pierwsze lata po obaleniu dyktatury Saddama Husajna spychał kraj na krawędź wojny domowej.

Zamiarom tym sprzyja sytuacja w sąsiedniej Syrii, gdzie od ponad dwóch lat sunniccy w większości rebelianci walczą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Czytaj więcej o sytuacji w Iraku w Money.pl
Krwawe ataki na policjantów. Dziesięciu nie żyje Napięcia między różnymi wspólnotami etnicznymi i religijnymi w Iraku wzmaga wojna domowa w sąsiedniej Syrii.
To była krwawa jatka. Aż 130 zabitych! Wczoraj rebelianci przejęli kontrolę nad miastem Sulejman Pek, około 150 km na północ od Bagdadu.
Sunnici protestują. Irakowi grozi powstanie? Protest ten był kolejnym przejawem wzmagających się w Iraku międzywyznaniowych napięć.
Tagi: sytuacja w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz