Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Około 500 osób i partii może być wykluczonych z wyborów

0
Podziel się:

Około 500 irackim politykom i ugrupowaniom politycznym, w tym także
podejrzanym o powiązania z partią Baas Saddama Husajna, iracka komisja wyborcza zakazała udziału w
marcowych wyborach parlamentarnych - poinformowała w czwartek agencja AFP, powołując się na jednego
z jej członków.

Około 500 irackim politykom i ugrupowaniom politycznym, w tym także podejrzanym o powiązania z partią Baas Saddama Husajna, iracka komisja wyborcza zakazała udziału w marcowych wyborach parlamentarnych - poinformowała w czwartek agencja AFP, powołując się na jednego z jej członków.

"Komisja wyborcza zdecydowała wykluczyć około 500 nazwisk kandydatów", których obowiązuje rozporządzenie Komisji ds. sprawiedliwości i pojednania narodowego - oświadczył należący do komisji wyborczej Hamdi Husseini.

Dodał, że lista nazwisk tych osób zostanie zaprezentowana przez sam komitet, który odpowiedzialny jest m.in. za oczyszczenie irackiego życia publicznego z elementów baasistowskich.

Podkreślił też, że osoby, które znajdą się na liście, będą miały trzy dni na odwołanie się od decyzji.

Wśród polityków wykluczonych z udziału w wyborach jest m.in. Saleh Mutlak, stojący na czele sunnickiego Irackiego Frontu Dialogu Narodowego, który na czas wyborów zawarł porozumienie z byłym premierem Iraku Ijadem Alawim.

Decyzja ta, zdaniem AFP, może zaszkodzić próbom pojednania narodowego, wspieranym przez społeczność międzynarodową - zwłaszcza ONZ i USA - mającym na celu stabilizację sytuacji w Iraku, w którym od 2003 roku, po latach dominacji sunnickiej mniejszości, rządzą szyici.

Udział w zaplanowanych na marzec wyborach społeczności sunnickiej, która zbojkotowała wybory w 2005 roku, uważany jest za kluczowy dla stabilności kraju. Walki między sunnitami i szyitami w latach 2006-2008 pochłonęły tysiące ofiar.(PAP)

keb/ mc/

5474419

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)