Notowania

sytuacja w iraku
19.04.2011 09:05

Irak: Ponad 120 rannych w Kurdystanie

Dwudniowe starcia z siłami bezpieczeństwa były wynikiem protestów przeciw regionalnemu rządowi.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dwudniowe starcia z siłami bezpieczeństwa były wynikiem protestów przeciw regionalnemu rządowi* *Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego na północnym wschodzie kraju. *

Mieszkańcy Okręgu protestują przeciwko regionalnym władzom od lutego. Jest on od lat zdominowany przez dwie partie polityczne: Demokratyczną Partię Kurdystanu i Patriotyczną Unię Kurdystanu. Protestujący domagają się większych swobód i walki z korupcją. Prezydent Masud Barzani ogłosił w marcu plan reform, jednak zdaniem demonstrantów nie są one wystarczająco głębokie.

W poniedziałkowych starciach obrażenia odniosło 29 protestujących, wobec których użyto gazu łzawiącego, a także 61 policjantów, zranionych przez kamienie i inne przedmioty miotane przez demonstrantów. Dzień wcześniej 35 osób zostało rannych w mieście As-Sulajmanija.

W stolicy regionu Irbil studenci próbowali zorganizować wiec w pobliżu uniwersytetu, jednak zostali zaatakowani przez siły bezpieczeństwa - poinformował członek kurdyjskiego parlamentu Muhammad Kiyani. Większość rannych nie zgodziła się na pobyt w szpitalu z obawy przed aresztowaniami - powiedzieli świadkowie i źródła w szpitalu.

W ostatnim czasie w Iraku dochodziło do ogólnokrajowych protestów zainspirowanych wydarzeniami w krajach północnoafrykańskich. Demonstranci domagają się lepszych usług administracji publicznej oraz zwalczania korupcji, ale już nie dymisji samego rządu w Bagdadzie - zauważa Reuters.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t137197.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/syria;krwawa;rozprawa;z;demonstrantami,206,0,809934.html) Syria: Krwawa rozprawa z demonstrantami Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących w mieście Banias. Są ofiary.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/215/t89047.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;jemenu;nie;chce;oddac;wladzy,68,0,788804.html) Prezydent Jemenu nie chce oddać władzy Odrzucił przedstawiony przez opozycję plan ustąpienia. Trwają wielotysięczne demonstracje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t130129.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/po;tunezji;i;egipcie;pora;na;jemen,239,0,761071.html) Po Tunezji i Egipcie pora na Jemen Tysiące demonstrowały w stolicy kraju, domagając się ustąpienia prezydenta Alego Abd-Allaha Salaha.
Tagi: sytuacja w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz