Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Sąd Najwyższy nakazał członkom parlamentu powrót do pracy

0
Podziel się:

Sąd Najwyższy Iraku nakazał członkom parlamentu powrót do pracy po odroczeniu
w lipcu sesji z powodu utrzymującego się impasu politycznego. Od marca partiom nie udało się dojść
do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu.

Sąd Najwyższy Iraku nakazał członkom parlamentu powrót do pracy po odroczeniu w lipcu sesji z powodu utrzymującego się impasu politycznego. Od marca partiom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu.

Według tymczasowego przewodniczącego parlamentu Fuada Masuma, data wznowienia sesji będzie znana pod koniec tygodnia.

235 deputowanych zebrało się jedynie raz od przeprowadzonych 7 marca wyborów, które nie wyłoniły zdecydowanego zwycięzcy i wciąż nie udało się utworzyć rządzącej koalicji.

Ciesząca się poparciem arabskich sunnitów koalicja pod wodzą byłego premiera Ijada Alawiego o nazwie Irakija zdobyła 91 miejsc w 325-osobowym parlamencie, a Państwo Prawa dotychczasowego premiera Nuriego al-Malikiego, reprezentujące głównie szyitów - 89 mandatów. Aby rządzić samodzielnie, potrzebne są 163 mandaty, co zmusza oba ugrupowania do trudnych negocjacji koalicyjnych z mniejszymi partiami. Wyniki głosowania były kwestionowane; m.in. partia Malikiego złożyła formalne odwołanie.

Na mocy konstytucji wybór wysokich rangą przedstawicieli politycznych dokonuje się w trzech etapach: najpierw wybierany jest przewodniczący parlamentu, następnie prezydent desygnuje premiera z ugrupowania parlamentarnego, które uzyskało największą liczbę głosów. Premier powinien z kolei zobowiązać się do sformowania rządu, który ma być zatwierdzony przez parlament. Wszystkie stanowiska są przedmiotem targów politycznych między partiami. (PAP)

jo/ bos/

7562386 arch.

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)