Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irak: Setki szyitów popierają rząd w sprawie partii Baas

0
Podziel się

Setki osób manifestowały w czwartek w szyickich miastach Iraku, Nadżafie
i Basrze, swoje poparcie dla decyzji władz o wykluczeniu z marcowych wyborów parlamentarnych
kandydatów podejrzewanych o związki z partią Baas.

bEjbbAol

Setki osób manifestowały w czwartek w szyickich miastach Iraku, Nadżafie i Basrze, swoje poparcie dla decyzji władz o wykluczeniu z marcowych wyborów parlamentarnych kandydatów podejrzewanych o związki z partią Baas.

Iracka komisja wyborcza zakazała w zeszłym tygodniu 511 kandydatom, oskarżonym o członkostwo lub popieranie partii Baas byłego dyktatora Iraku, sunnity Saddama Husajna, uczestnictwa w wyborach parlamentarnych 7 marca. Spowodowało to gniew społeczności sunnickiej, która uważa się skrzywdzona tym postanowieniem.

Premier Iraku Nuri al-Maliki wyjaśniał w tym tygodniu, że dawne ugrupowanie Saddama powinno zostać zabronione na wzór partii nazistowskich w Europie. Zaprzeczył jednocześnie, by sunnici byli celem ataków.

bEjbbAon

W Nadżafie kilkuset manifestantów przemaszerowało przez centrum miasta z transparentami, na których napisano: "Baas i naziści to dwie twarze tego samego problemu" i "Powrót Baas to powrót do napaści i więzień".

Manifestację zorganizowało Stowarzyszenie męczenników i więźniów politycznych dawnego reżimu.

W Basrze około tysiąca osób skandowało: "Hańba baasistom". Manifestanci także nieśli transparenty, a jedno z haseł brzmiało: "Nie dla powrotu zabójców i kryminalistów pod nowymi nazwiskami".

Według obserwatorów, decyzja o wykluczeniu z wyborów ok. 500 kandydatów może zaszkodzić próbom pojednania narodowego wspieranym przez społeczność międzynarodową, zwłaszcza ONZ i USA. Wysiłki te mają na celu stabilizację sytuacji w Iraku, w którym od 2003 roku, po latach dominacji sunnickiej mniejszości, rządzą szyici. (PAP)

bEjbbAot

ksaj/ ap/

5515855 arch.

bEjbbAoO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)