Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
20.04.2008 21:46

Irak: Trwają walki z szyicką Armią Mahdiego

(dochodzą walki w Nasirii)

Podziel się
Dodaj komentarz

*(dochodzą walki w Nasirii) *

20.4.Bagdad (PAP/Reuters,AFP) - W starciach ogniowych i uderzeniach lotniczych siły amerykańskie zabiły w nocy z soboty na niedzielę 20 szyickich bojowników w bagdadzkim Mieście Sadra - poinformował w niedzielę amerykański rzecznik wojskowy.

"Powiedziałbym, że była to najgorętsza noc od szeregu tygodni" - powiedział rzecznik, podpułkownik Steven Stover.

Położone na północnym wschodzie stolicy Iraku Miasto Sadra to dzielnica szyickiej biedoty. Znacznymi wpływami cieszy się tam radykalny duchowny Muktada as-Sadr, któremu podlega zbrojna milicja, zwana Armią Mahdiego.

Amerykanie poinformowali w niedzielę również o walkach w Nasirii, na południe od Bagdadu. W odpowiedzi na atak szyickich bojowników irackie siły rządowe zlikwidowały tam w sobotę 40 sadrowców, a 40 dalszych zatrzymały. Znaleziono kryjówkę ze znaczą ilością broni.

Starcia między siłami rządowymi a Armią Mahdiego wybuchły 25 marca, gdy premier Nuri al-Maliki rozpoczął kampanię przeciwko "przestępcom" w Basrze, dużym porcie na południu. Armia Mahdiego uznała, że działania Malikiego są w istocie skierowanie przeciwko niej i podniosła broń przeciwko siłom rządowym.

W sobotę Sadr zagroził irackiemu rządowi "otwartą wojną", jeśli ten nie wybierze "drogi pokoju".

Sekretarz Stanu USA Condoleezza Rice, która w niedzielę złożyła niespodziewaną wizytę w Bagdadzie, pochwaliła Malikiego za wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa. Premier zapewnił panią Rice, że nie zrezygnuje akcji zbrojnych przeciwko sadrystom. (PAP)

dmi/ ro/

1902,1957,arch.

Tagi: irak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz