Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
27.07.2008 15:43

Irak: W ataku zginęło siedmiu szyickich pielgrzymów

Siedmiu szyickich pielgrzymów zginęło w niedzielę w ataku pod Bagdadem - podały władze Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Siedmiu szyickich pielgrzymów zginęło w niedzielę w ataku pod Bagdadem - podały władze Iraku.

Policja poinformowała, że uzbrojeni napastnicy napadli na szyitów zmierzających do sanktuarium we wsi Madain, na południe od stolicy Iraku.

Do Bagdadu obecnie przybywają tysiące pielgrzymów, chcących wspomnieć męczeńską śmierć imama Musy al-Kazima. Główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie z VIII wieku odbywają się meczetach dzielnicy Kazimija, nazwanej tak na jego cześć.

Zgodnie z legendą imama al-Kazima otruto w więzieniu za panowania abasydzkiego kalifa Haruna ar-Raszida.

Mauzoleum siódmego imama, "tego, który umiał powściągnąć swój gniew", znajduje się na zachodnim brzegu Tygrysu w meczecie Al- Kazimajn z XVI-XVII wieku. Procesja do jego grobu za dyktatury Saddama Husajna była zakazana.

Ulic Bagdadu pilnuje kilka tysięcy żołnierzy i policjantów. Wyjątkowe środki bezpieczeństwa podjęto w Kazimii; dzielnicę wyłączono z ruchu samochodowego i dokładnie kontroluje się pieszych, również kobiety.

W 2005 roku podczas obchodów tego święta zginęło blisko 1000 osób. Tłum pielgrzymów wpadł wtedy w panikę, kiedy rozniosła się pogłoska o ataku samobójczym, i przełamał bariery ochronne na jednym z bagdadzkich mostów. (PAP)

zab/ ap/

1712 1569 arch. int.

Tagi: irak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz