Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irak: Wcześniejsze głosowanie przed wyborami do parlamentu

0
Podziel się

W Iraku odbywa się w czwartek wcześniejsze głosowanie przed głównym
terminem wyborów parlamentarnych - 7 marca. Jest ono przeznaczone dla osób, które nie będą mogły
zagłosować w najbliższą niedzielę.

bEhhtjzF

W Iraku odbywa się w czwartek wcześniejsze głosowanie przed głównym terminem wyborów parlamentarnych - 7 marca. Jest ono przeznaczone dla osób, które nie będą mogły zagłosować w najbliższą niedzielę.

Władze spodziewają się, że w czwartkowym głosowaniu wezmą udział setki tysięcy Irakijczyków m.in. policjanci i wojskowi, którzy w niedzielę będą na służbie. Według szacunków tamtejszej misji ONZ głosować może nawet 700 tys. ludzi.

"Głosowanie rozpoczęło się, frekwencja jest dobra. Cały proces przebiega sprawnie i bezpiecznie" - oświadczył przedstawiciel Niezależnej Wysokiej Komisji Wyborczej Karim al-Tamimi.

bEhhtjzH

Nowe irackie władze wyłonione w wyniku wyborów będą rządziły krajem po wycofaniu się z niego wojsk amerykańskich, co ma nastąpić do końca 2011 roku. Głosowanie, a następnie sformowanie rządu pokaże, czy Irakijczycy są w stanie przezwyciężyć głębokie podziały wyznaniowe, które kilka lat temu doprowadziły do krwawych walk.

Do głosowania w wyborach parlamentarnych uprawnionych jest ok. 19 milionów ludzi. Oprócz Iraku będzie ono przeprowadzone w 16 innych krajach. Są to drugie wybory parlamentarne w Iraku od amerykańskiej inwazji z 2003 roku.

Przed czwartkowym głosowaniem zaostrzono środki bezpieczeństwa. Władze prowincji Anbar wprowadziły całkowity zakaz poruszania się samochodami. W całym kraju na ulicach rozmieszczono setki tysięcy policjantów i żołnierzy. Ma to zapobiec atakom rebeliantów, którzy już zapowiedzieli, że będą próbowali zakłócić wybory. W środę w Bakubie w trzech samobójczych zamachach zginęło 32 ludzi. (PAP)

keb/ ap/

bEhhtjzN

5789199

bEhhtjAi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)