Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: Wiceprezydent USA nalegał na polityków, by sformowali rząd

0
Podziel się:

Wiceprezydent USA Joe Biden nalegał w niedzielę na przywódców Iraku,
by przełamali czteromiesięczny impas w tworzeniu rządu. W rozmowach z premierem Nurim al-Malikim i
byłym premierem Ijadem Alawim podkreślił też poparcie USA dla irackiej demokracji.

Wiceprezydent USA Joe Biden nalegał w niedzielę na przywódców Iraku, by przełamali czteromiesięczny impas w tworzeniu rządu. W rozmowach z premierem Nurim al-Malikim i byłym premierem Ijadem Alawim podkreślił też poparcie USA dla irackiej demokracji.

Biden wyraził nadzieję, że politycy nie będą jeszcze dłużej zwlekać z utworzeniem rządu. Jak przekazał Alawi, wiceprezydent USA nie wyraził "konkretnych sugestii, ale zainteresowanie tym, by Irak był stabilny i byśmy nie przedłużali procesu formowania rządu".

Biden uczestniczył też w niedzielę, w amerykańskim Dniu Niepodległości przypadającym 4 lipca, w uroczystości nadania obywatelstwa USA 156 żołnierzom m.in. z Brazylii i Korei Południowej.

Cztery miesiące po wyborach z 7 marca w Iraku, w których nie wyłoniono zdecydowanego zwycięzcy, wciąż nie udało się utworzyć rządzącej koalicji.

Ciesząca się poparciem arabskich sunnitów koalicja pod wodzą Alawiego o nazwie Irakija zdobyła 91 miejsc w 325-osobowym parlamencie, a Państwo Prawa dotychczasowego premiera Nuriego al-Malikiego, reprezentujące głównie szyitów - 89 mandatów. Aby rządzić samodzielnie, potrzebnych jest 163 mandaty, co zmusza oba ugrupowania do trudnych negocjacji koalicyjnych z mniejszymi partiami. Wyniki głosowania były kwestionowane; m.in. partia Malikiego złożyła formalne odwołanie w sprawie rezultatu wyborów.

Jak zauważa agencja Reutera, impas powyborczy stawia pod znakiem zapytania plany amerykańskiej administracji, która zamierzała w sierpniu zakończyć operacje militarne armii USA w Iraku.(PAP)

awl/ kar/

6557785 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)