Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Irak: Zginął szef plemienia, z którego wywodził się Saddam Husajn
Głowa plemienia Al Bu Nasir, z którego wywodził się obalony i stracony dyktator Iraku Saddam Husajn, zginął we wtorek w zamachu bombowym w rejonie Tikritu - podała iracka policja.

Razem z szejkiem Alim al-Nidą zginął kierowca i jeden z ochroniarzy.


Według policji, wszystko wskazuje na to, że bomba została przymocowana do podwozia samochodu. Do wybuchu doszło w rejonie Tikritu, około 130 km na północ od Bagdadu.

"Szejk al-Nida padł ofiarą zabójstwa. Kiedy wyszedł z domu, w samochodzie była bomba, która go zabiła - powiedział szef antyterrorystycznej jednostki w prowincji Salahuddin, major Ahmed Subhi.

Informację o śmierci przywódcy Al Bu Nasir potwierdził też rzecznik gubernatora prowincji, która sąsiaduje od północy ze stolicą Iraku.

Jako naczelnik plemienia, szejk Nida po egzekucji w grudniu 2006 roku byłego dyktatora, zajął się jego pochówkiem. Saddama Husajna pochowano zgodnie z życzeniem rodziny i starszyzny w meczecie w rodzinnej wsi koło Tikritu.

Plemię Al Bu Nasir zamieszkuje w rejonie Tikritu. Podobnie jak wiele innych plemion w Iraku jest pochodzenia arabskiego. Liczy około 20 tys. członków.

Członkowie klanu Saddama Husajna już wcześniej padali ofiarami zamachów, ale nie jest jasne, czy z powodu związków z byłym dyktatorem, czy ze względu na plemienne rozgrywki. Brat szejka al- Nidy, Mahmud al-Nida, został zastrzelony przez nieznanych sprawców latem 2006 roku. (PAP)

klm/ ap/ jra/

1961 2478 arch.

samochód, dom, irak, saddam husajn, szef, plemię, zginęli
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.