Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
05.03.2008 11:49

Irak zwiększy wydobycie ropy

Ministerstwo ds. Ropy Naftowej może zawierać kontrakty z zagranicznymi koncernami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Iracki gabinet zadecydował o przyznaniu Ministerstwu ds. Ropy Naftowej uprawnień, dotyczących zawierania kontraktów z zagranicznymi koncernami.

Jak podano w Bagdadzie, taka decyzja rządu ma przyczynić się do zwiększenia wydobycia ropy w kraju o co najmniej 500 tys. baryłek dziennie. Obecnie Irak wydobywa ok. 2,4 mln baryłek tego surowca dziennie.

ZOBACZ TAKŻE:

W grudniu zeszłego roku światowe giganty naftowe - Royal Dutch Shell PLC, BP PLC, ExxonMobil Corp. oraz Chevron Corp. przedstawiły władzom Iraku techniczne i finansowe propozycje, dotyczące kontraktów wydobywczych w pięciu zagłębiach naftowych Iraku. W styczniu w stolicy Jordanii doszło do spotkania przedstawicieli władz irackich i tych koncernów. W marcuma odbyć się kolejna tura rozmów.

Przekazanie ministerstwu uprawnień ws. zawierania kontraktów z zagranicznymi koncernami pozostaje w sprzeczności z żądaniami bogatego w ropę kurdyjskiego regionu autonomicznego, którego władze chcą same decydować o eksploatacji złóż na swych terenach.

W ubiegłym roku iracki Kurdyjski Okręg Autonomiczny zawarł kilkanaście takich kontraktów z zachodnimi firmami - umowy te zostały następnie anulowane przez rząd w Bagdadzie, gdzie ministerstwo ds. ropy oceniło, że te kontrakty _ nie istnieją i są nielegalne _ . Mimo sprzeciwu rządu centralnego Iraku, zachodnie firmy przystąpiły jednak do realizacji tych kontraktów - twierdzą źródła w Bagdadzie.

Tagi: irak, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz