Notowania

irak
24.10.2010 18:43

Irakija: Irak to "państwo bezprawia"

Zwyciężczyni irackich wyborów z 7 marca, koalicja Irakija, oświadczyła w niedzielę, iż dokumenty ujawnione przez portal WikiLeaks na temat wojny pokazują, że Irak jest "państwem bezprawia".

Podziel się
Dodaj komentarz

Zwyciężczyni irackich wyborów z 7 marca, koalicja Irakija, oświadczyła w niedzielę, iż dokumenty ujawnione przez portal WikiLeaks na temat wojny pokazują, że Irak jest "państwem bezprawia".

"Dokumenty w WikiLeaks są w stu procentach prawdziwe" - podano w komunikacie ogłoszonym przez członka kierownictwa ugrupowania Irakija, Haniego Aszura.

"Dowodzą one - czytamy w komunikacie - że Irak jest od lat krajem bezprawia, co potwierdza liczba ofiar i bezsilność ich rodzin, które próbują uzyskać odszkodowania lub poznać prawdę o bezprawiu, które dotknęło ich krewnych".

Zdaniem Aszura dokumenty, które opublikował w sobotę WikiLeaks, pokazują, że liczba ofiar cywilnych była znacznie większa (niż oficjalna) oraz że Stany Zjednoczone ukrywały prawdę o torturach, co jest bardziej obciążające dla sił amerykańskich, niż dla rządu irackiego.

Aszur zapewnił, że zarówno sami Irakijczycy, jak i władze kraju są w posiadaniu milionów dowodów potwierdzających prawdziwość ujawnionych dokumentów, a niektórych dowodów "mogą nadal dostarczyć zwłoki ofiar, aresztowanych osób, które zostały zgładzone przez żołnierzy amerykańskich i irackich."

Według ujawnionych informacji, od czasu amerykańskiej inwazji w Iraku w 2003 roku zginęło 70 000 osób cywilnych ze 100 000 zabitych Irakijczyków. Informacje te - czytamy w komunikacie - obciążają premiera Iraku Nuriego al-Malikiego odpowiedzialnością za wydanie rozkazu przeprowadzania selektywnych aresztowań.

Biuro Informacyjne rządu irackiego zaprzeczyło oskarżeniom pod jego adresem i wskazało na "polityczne motywacje" tych oskarżeń.

391 tys. opublikowanych tajnych dokumentów dotyczących wojny irackiej ujawnia liczne przypadki tortur i nadużyć oraz śmierci osób cywilnych, których władze USA nigdy nie zbadały i w sprawie których nie wdrożyły śledztwa - twierdzi komunikat Irakii. (PAP)

ik/ mc/

75613163

Tagi: irak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz