Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Ahmadineżad zapowiada "dobrą wiadomość" ws. produkcji uranu

0
Podziel się

Iran ogłosi na początku lutego "dobrą wiadomość" na temat wytwarzania
przez ten kraj uranu wzbogaconego do 20 proc. - zapowiedział w niedzielę prezydent Mahmud
Ahmadineżad. Ma to nastąpić, jak wskazał, przy okazji rocznicy rewolucji islamskiej.

bDnLIQoR

Iran ogłosi na początku lutego "dobrą wiadomość" na temat wytwarzania przez ten kraj uranu wzbogaconego do 20 proc. - zapowiedział w niedzielę prezydent Mahmud Ahmadineżad. Ma to nastąpić, jak wskazał, przy okazji rocznicy rewolucji islamskiej.

Zapewnił, że wiadomość ta "ucieszy serce każdego Irańczyka i wszystkich kochających wolność na świecie".

Teheran zagroził, że wyprodukuje uran wzbogacony do 20 proc., jeśli społeczność międzynarodowa nie przyjmie do końca stycznia jego oferty wymiany nisko wzbogaconego (3,5 proc.) uranu na materiał wysoko wzbogacony. Iran potrzebuje 20-procentowego uranu do swego reaktora atomowego.

bDnLIQoT

Iran odrzucił jednocześnie propozycję negocjującej z nim grupy sześciu państw (USA, Rosji, Chin, Francji, Wlk. Brytanii oraz Niemiec), by 70 proc. jego nisko wzbogaconego uranu przekazywane było do Rosji, a potem Francji, w celu wzbogacenia, i zwracanych mu następnie w postaci prętów paliwowych do reaktora.

Po tej odmowie sześć państw od początku stycznia dyskutuje nad ewentualnym zaostrzeniem sankcji międzynarodowych wobec Teheranu.

Sprawa wzbogacania uranu jest od lat w centrum sporu między Teheranem a państwami zachodnimi. Te ostatnie podejrzewają, że pod pozorem cywilnego programu wzbogacania uranu Iran dąży do wyprodukowania materiału pozwalającego mu na zbudowanie bomby jądrowej. Teheran temu zaprzecza. (PAP)

awl/

bDnLIQoZ

5532811

bDnLIQpu
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)