Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
21.08.2010 09:52

Iran bliżej uruchomienia pierwszej atomówki

Rozpoczął się załadunek paliwa do reaktora jądrowego w zakładzie w Buszerze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christopher Peterson/CC/Flickr)

Ładowanie paliwa do reaktora elektrowni atomowej w irańskim Buszerze rozpoczęło się dziś rano - podała irańska Organizacja Energii Atomowej. To pierwszy krok w kierunku uruchomienia zbudowanej z pomocą Rosji pierwszej elektrowni atomowej w Iranie.

Szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oznajmił na konferencji prasowej w Buszerze, że sobota jest _ historycznym dniem _ i podziękował Rosji za zbudowanie siłowni.

Ze strony rosyjskiej szef tamtejszej agencji atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko podkreślił, że załadunek paliwa to początek _ fizycznego uruchamiania _ elektrowni i nazwał sobotę _ wielkim dniem _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t90779.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;uspokajaja;iran;daleki;od;broni;jadrowej,184,0,659896.html) Amerykanie uspokajają: Iran daleki od broni jądrowej

W minionym tygodniu Salehi informował, że operacja ładowania paliwa, w trakcie której do reaktora ma być załadowanych ponad 160 prętów paliwowych, zabierze 7-8 dni.

Budowę elektrowni w Buszerze rozpoczęła niemiecka firma Siemens jeszcze przed irańską rewolucją 1979 roku. Przerwano ją po wybuchu wojny irańsko-irackiej w 1980 roku. Rosja w 1994 roku wznowiła budowę.

Analitycy uważają, że Moskwa wykorzystuje budowę elektrowni do wpływania na relacje z Teheranem, oskarżanym przez kraje zachodnie o próbę budowy broni atomowej. Elektrownia w Buszerze była swego czasu przedmiotem sporu między Rosją a państwami Zachodu.

Ostatnio jednak Stany Zjednoczone przestały się sprzeciwiać jej powstaniu, wychodząc z założenia, że dzięki temu Iran nie będzie już potrzebować własnego programu wzbogacania uranu.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz