Notowania

iran
16.04.2009 06:20

Iran chce rozmawiać. USA i Unia nie zmieniają zdania

Hillary Clinton i Javier Solana oczekują od Teheranu przerwania programu nuklearnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton spotkała się w środę z wysokim przedstawicielem ds. polityki zagranicznej Unii Europejskiej Javierem Solaną, aby omówić z nim przygotowania do przyszłych rozmów z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju.

W kilka godzin po przedstawieniu przez irańskiego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada oferty dialogu z Waszyngtonem, szefowa amerykańskiej dyplomacji dała do zrozumienia, że USA i UE są gotowe na rozmowy, ale czekają na zapowiedziane przez przywódcę Iranu bliżej nieokreślone _ propozycje _.

- _ Jesteśmy gotowi do dialogu, ale nie widzieliśmy jeszcze niczego, co by się sprowadzało do jakichkolwiek propozycji _ - powiedziała Clinton. Zasugerowała też, że USA i UE będą nadal stanowcze w rokowaniach z Iranem, domagając się jego rezygnacji z broni atomowej.

- _ Będziemy nadal działać z naszymi sojusznikami, aby zapewnić, że Iran nie może kontynuować prac nad budową broni nuklearnej. Będziemy obstawali przy sankcjach, które zostały już wprowadzone w życie i szukali nowych sposobów poszerzenia wspólnej akcji w sprawie irańskiego programu nuklearnego _ - oświadczyła.

    * **ZOBACZ TAKŻE:**
    * [ Iran do końca roku może mieć bombę atomową ]( http://news.money.pl/artykul/iran;do;konca;roku;moze;miec;bombe;atomowa,166,0,438438.html )
    * [ Iran: Nikt nie powstrzyma programu nuklearnego ]( http://news.money.pl/artykul/iran;nikt;nie;powstrzyma;programu;nuklearnego,175,0,436399.html )

Solana powiedział tylko, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi od Ahmadineżada na złożoną przez Unię Europejską ofertę rozmów.

We wtorek dziennik _ New York Times _ informował powołując się na przecieki z Waszyngtonu, że USA gotowe są odstąpić od warunku rozpoczęcia rozmów z Iranem stawianego przez poprzednią administrację. Domagała się ona, aby Teheran przed podjęciem ewentualnych rozmów przerwał prace nad wzbogacaniem uranu - paliwa do produkcji broni atomowej.

Zapytana o to, Clinton odpowiedziała tylko: _ Nie zrezygnowaliśmy, ani nie dodaliśmy żadnego warunku _.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: iran, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz