Notowania

iran
11.02.2010 11:23

Iran jest państwem atomowym

Prezydent Mahmud Ahmadineżad ujawnił, że Teheran wzbogacił pierwszą partię uranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Mahmud Ahmadineżad, przemawiając w rocznicę rewolucji islamskiej ujawnił, że Teheran wzbogacił pierwszą partię uranu.

Ahmadineżad poinformował o wzbogaceniu pierwszej partii uranu do 20 procent i oświadczył, że Iran ma możliwości wzbogacania uranu w ośrodku w Natanzu do _ znacznie wyższego poziomu _. Dotychczas Iran wzbogacał uran do 3,5 proc. Do produkcji bomby atomowej - o co Zachód podejrzewa Teheran - potrzebny jest uran wzbogacony do 90 procent.

Obama straszy Iran sankcjami

Przemawiając do setek tysięcy wiwatujących Irańczyków Ahmadineżad zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości produkcja wzbogaconego uranu zwiększy się trzykrotnie. Nie ujawnił, ile uranu wzbogacono do 20 proc. Proces tego wzbogacania rozpoczął się, według Teheranu, przed dwoma dniami.

Ahmadineżad ponownie oskarżył Zachód o utrudnianie Iranowi dostępu do wzbogaconego uranu, potrzebnego dla medycznego reaktora badawczego. Iran był gotów kupić wzbogacony uran, ale mu tego odmówiono.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz