Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Kupcy na Wielkim Bazarze strajkują z powodu podatku VAT

0
Podziel się

Na kilkusetletnim Wielkim Bazarze w Teheranie, nazywanym
gospodarczym pulsem Iranu, trwa strajk handlarzy, protestujących przeciw proponowanej przez rząd
podwyżce podatku VAT - relacjonuje w poniedziałek agencja Reutera.

bDgxzrnp

Na kilkusetletnim Wielkim Bazarze w Teheranie, nazywanym gospodarczym pulsem Iranu, trwa strajk handlarzy, protestujących przeciw proponowanej przez rząd podwyżce podatku VAT - relacjonuje w poniedziałek agencja Reutera.

Sklepy, w których zazwyczaj kupić można wszystko - od herbaty i ziół, po dywany i kamienie szlachetne - są zamknięte; na niektórych wywieszono czarne flagi.

Powodem strajku jest decyzja prezydenta Mahmuda Ahmadineżada o podniesieniu podatku VAT. Propozycje rządowe mówiły o najwyższej stawce sięgającej 70 procent. Zazwyczaj VAT był podnoszony rocznie o około 6-15 procent, zależnie od towaru.

bDgxzrnr

Kupcy zagrozili rozszerzeniem protestu, mimo że rząd zaoferował zawieszenie podwyżki. Ostrzegają też, że wyższe podatki zmuszą ich do zwinięcia interesu na dobre. "Wyższe podatki sparaliżują bazar" - tłumaczy jeden z nich agencji Reutera. Inny cytowany przez agencję kupiec powiedział, że strajk będzie kontynuowany we wtorek.

Zdaniem Reutera strajk na Wielkim Bazarze jest politycznym i gospodarczym problemem dla prezydenta. Agencja cytuje jednego ze świadków, według którego na bazarze doszło do starć sprzedawców z siłami bezpieczeństwa, usiłującymi wymusić otwarcie sklepów.

Na taką skali zamknięcie sklepów wydarzyło się dopiero drugi raz od rewolucji islamskiej w 1979 roku, kiedy to bazar i jego kupcy odegrali ważną rolę w obaleniu rządzącego Iranem szacha - zauważa Reuters. Jak przypomina agencja, konserwatywni politycy w tym kraju zazwyczaj prowadzili wobec bazaru politykę opartą na zasadzie niskich podatków i wolnego rynku.(PAP)

awl/ kar/

bDgxzrnx

6603153

bDgxzrnS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)