Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: MSZ obwinia Zachód o niepowodzenie negocjacji atomowych

0
Podziel się

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif ocenił we
wtorek, że to podziały między państwami Zachodu, a nie stanowisko Iranu, doprowadziły do załamania
się ostatniej rundy negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego.

bErYhJcl

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif ocenił we wtorek, że to podziały między państwami Zachodu, a nie stanowisko Iranu, doprowadziły do załamania się ostatniej rundy negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego.

To riposta na wypowiedź szefa amerykańskiej dyplomacji Johna Kerry'ego, który w wypowiedzi z poniedziałku uznał, że za brak porozumienia kończącego trzydniowe spotkanie w Genewie odpowiada Iran.

Mocarstwa uczestniczące w rozmowach "w sobotę zaprezentowały wspólne stanowisko, przedstawiając swoją propozycję (tymczasowego porozumienia z Iranem - PAP) Irańczykom" - powiedział Kerry podczas wizyty w Abu Zabi. "Francuzi się na nią zgodzili, my się na nią zgodziliśmy, wszyscy uznali, że to uczciwa oferta. Panowała jednomyślność, Iran uznał jednak, że na tamtą chwilę nie może zaakceptować tych warunków" - dodał.

bErYhJcn

Jednak we wtorek Zarif stanowczo podkreślił, że negocjacje załamały się nie z powodu nieustępliwości jego kraju. Na Twitterze Zarif napisał do Kerry'ego: "Czy to Iran wyciął ponad połowę amerykańskiego projektu porozumienia w nocy z czwartku na piątek, a w piątek głośno protestował przeciwko temu, co z niego zostało?".

"Żadne PR-owskie sztuczki nie zmienią tego, co zaszło wewnątrz grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - PAP) w Genewie od godz. 18 w czwartek do godz. 5.45 w sobotę. Mogą one jednak doprowadzić do dalszej erozji zaufania" - napisał irański minister na Twitterze.

Zakończone w sobotę w Genewie negocjacje między Iranem a tzw. grupą 5+1 nie przyniosły tymczasowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego, który zdaniem Zachodu może mieć na celu wyprodukowanie broni jądrowej. Kolejne spotkanie odbędzie się 20 listopada.

Bezowocne spotkanie szef MSZ Francji Laurent Fabius skomentował mówiąc, że Paryż nie może akceptować "zabawy w kotka i myszkę", czyli - jak przypomina Reuters - niesatysfakcjonującego dla francuskich władz porozumienia z Iranem.

bErYhJct

Dyplomaci pozostałych państw Zachodu w reakcji na wypowiedź Fabiusa oskarżyli Francję o chęć przyćmienia pozostałych uczestników rozmów i tworzenie dodatkowych trudności.

Mocarstwa zachodnie podejrzewają Iran, że jego program atomowy, oficjalnie służący rozbudowie potencjału energetycznego, służy też do produkcji broni nuklearnej. Iran odrzuca te oskarżenia, ale w ostatnim okresie zadeklarował gotowość do rozmów na ten temat. (PAP)

akl/ kar/

15028129 arch.

bErYhJcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)