Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran nie jest gotowy do rozmów na tematy nuklearne

0
Podziel się

Iran nie jest gotowy do omawiania swojego programu nuklearnego
podczas rozmów z mocarstwami światowymi, do których może dojść w przyszłym miesiącu - oświadczył w
niedzielę doradca prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada.

bEgqJCzp

Iran nie jest gotowy do omawiania swojego programu nuklearnego podczas rozmów z mocarstwami światowymi, do których może dojść w przyszłym miesiącu - oświadczył w niedzielę doradca prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada.

"Nie będziemy rozmawiać z zachodnimi partnerami o kwestiach energetyki nuklearnej podczas tej tury negocjacji" - powiedział doradca prezydenta ds. mediów Ali Akbar Dżawanfekr.

Iran zgodził się wznowić rozmowy z pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ - Wielką Brytanią, Chinami, Francją, Niemcami, Rosją i USA - po 10 listopada, ale nie ustalono jeszcze ostatecznej daty, miejsca ani programu spotkania.

bEgqJCzr

Wcześniej szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton zaproponowała Teheranowi trzydniowe rozmowy w Wiedniu, które miałyby się rozpocząć 15 listopada.

Spotkanie w Wiedniu byłoby pierwszym spotkaniem na tak wysokim szczeblu od października 2009 roku, gdy Iran zrezygnował z możliwości wysłania części swego nisko wzbogaconego uranu za granicę w zamian za paliwo do reaktora badawczego w Teheranie.

Państwa zachodnie podejrzewają Teheran o prowadzenie potajemnych prac nad stworzeniem broni nuklearnej. Władze irańskie utrzymują, że chcą wzbogacać uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa do elektrowni jądrowych.

Na początku czerwca Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła czwarty już pakiet sankcji wobec Iranu, starając się w ten sposób skłonić go do zgody na swobodne wizytacje inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. (PAP)

bEgqJCzx

mw/ je/

7605652

7595320 7595257 arch.

bEgqJCzS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)