Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Nowy prezydent zapowiada dalsze poparcie dla Asada

0
Podziel się

Nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził w niedzielę poparcie swego
kraju dla prezydenta Syrii Baszara el-Asada walczącego z opozycją o utrzymanie się przy władzy.
Rowhani powiedział, że "żadna siła na świecie" nie będzie zdolna do naruszenia sojuszu obu krajów.

bErwKnat

Nowy prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził w niedzielę poparcie swego kraju dla prezydenta Syrii Baszara el-Asada walczącego z opozycją o utrzymanie się przy władzy. Rowhani powiedział, że "żadna siła na świecie" nie będzie zdolna do naruszenia sojuszu obu krajów.

"Islamska Republika Iranu zamierza wzmocnić swoje relacje z Syrią i będzie stać ramię w ramię z nią wobec wszelkich wyzwań. Głębokich relacji strategicznych i historycznych między narodami Syrii i Iranu nie będzie w stanie naruszyć żadna siła na świecie" - powiedział Rowhani w relacji agencji prasowej SANA.

Według tego źródła, Rowhani złożył tę wypowiedź podczas spotkania z przybyłym do Teheranu z wizytą premierem rządu syryjskiego Wailem Nadir el-Halkim.

bErwKnav

Rowhani, którego wybór został zatwierdzony w sobotę przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia, potępił obcą interwencję w konflikcie syryjskim mówiąc, że Syria przechodzi obecnie przez okres "nieudanej próby" ustanowienia "osi oporu i odrzucenia syjonistyczno-amerykańskich planów w regionie".

Syria i Iran są bliskimi sojusznikami od czasu rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 r. Iran udziela zdecydowanego poparcia Asadowi przez cały czas kryzysu i wojny domowej w Syrii, czyli od marca 2011 r.

Ocenia się, że wartość pomocy Teheranu dla rządu Asada przekroczyła kilka miliardów dolarów a wspierany przez Iran radykalny Hezbollah wysłał do Syrii swoich bojowników aby walczyli z rebeliantami po stronie wojsk rządowych.

W trwającym od marca 2011 r. powstaniu przeciwko rządom Asada, które przerodziło się w wojnę domową zginęło już - jak ocenia ONZ - ponad 100 tys. ludzi a miliony osób musiało opuścić swoje domy. (PAP)

bErwKnaB

jm/

14324132

bErwKnaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)