Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran odrzuca propozycję Peresa dotyczącą spotkania z Rowhanim

0
Podziel się:

Iran odrzucił we wtorek propozycję izraelskiego prezydenta Szimona
Peresa, który wyraził gotowość spotkania się z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Propozycję
Izraela uznano za "propagandę", mającą pomóc temu krajowi wyjść z izolacji.

Iran odrzucił we wtorek propozycję izraelskiego prezydenta Szimona Peresa, który wyraził gotowość spotkania się z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Propozycję Izraela uznano za "propagandę", mającą pomóc temu krajowi wyjść z izolacji.

"Nie było, nie ma i nigdy nie będzie żadnej zmiany w stanowisku Iranu wobec reżimu syjonistycznego" - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Marzije Afcham.

Odpowiadała na pytanie w sprawie niedzielnego oświadczenia prezydenta Izraela Szimona Peresa, który wyraził gotowość do spotkania się ze swym irańskim odpowiednikiem mimo napięć między obu krajami.

"Iran nie uznaje Izraela. Nasze stanowisko dotyczące tego opresyjnego reżimu okupacyjnego - który jest całkowicie nielegalny i stworzony po to, by okupować terytoria palestyńskie - jest jasne" - dodała rzeczniczka.

Pytany w niedzielę na forum gospodarczym w Tel Awiwie o możliwość spotkania z prezydentem Iranu, Szimon Peres, który ma jedynie symboliczną władzę, odpowiedział, że gotów jest spotkać się z prezydentem Hasanem Rowhanim, gdyby miało to pomóc w złagodzeniu napięć na Bliskim Wschodzie.

Dla rzeczniczki irańskiego MSZ deklaracja Peresa to nic innego jak gest propagandowy, mający pomóc Izraelowi wyjść z izolacji po zawarciu porozumienia w kwestiach nuklearnych między Iranem a światowymi potęgami.

Iran zgodził się zamrozić większość swego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie dotkliwych międzynarodowych sankcji gospodarczych, podczas gdy prowadzone będą negocjacje w sprawie trwałego porozumienia.

Izrael i Iran są zaciekłymi wrogami; przywódcy izraelscy wyrażają się sceptycznie o tymczasowym porozumieniu społeczności światowej z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.(PAP)

mmp/ mc/

15257211 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)