Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
26.02.2006 17:16

Iran: "Ogólne" porozumienie z Rosją w sprawie wspólnego wzbogacania uranu

26.2.Buszer (PAP/Reuters,AP) - Iran i Rosja "zasadniczo" osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego wzbogacania uranu i rozmowy będą kontynuowane w najbliższych dniach - powiedział w niedzielę w Buszerze przewodniczący irańskiej Organizacji ds. Atomistyki Gholam Reza Aghazadeh.

Podziel się
Dodaj komentarz

*26.2.Buszer (PAP/Reuters,AP) - Iran i Rosja "zasadniczo" osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego wzbogacania uranu i rozmowy będą kontynuowane w najbliższych dniach - powiedział w niedzielę w Buszerze przewodniczący irańskiej Organizacji ds. Atomistyki Gholam Reza Aghazadeh. *

Nie jest jasne, co obejmuje to "podstawowe" porozumienie. Rosyjska propozycja, aby Iran wzbogacał uran na jej terytorium, miała rozwiać obawy Zachodu, że Iran będzie wzbogacać uran dalej, aż do osiągnięcia materiału rozszczepialnego do produkcji broni jądrowej. Teheran twierdzi, że wzbogaconego uranu potrzebuje do elektrowni jądrowych i że nie dąży do produkcji broni atomowej.

"Biorąc pod uwagę to wspólne przedsięwzięcie, osiągnęliśmy podstawowe porozumienie. Rozmowy będą kontynuowane w Rosji" - powiedział w Buszerze dziennikarzom Aghazadeh. W Buszerze Rosja pomaga Iranowi w budowie pierwszej elektrowni atomowej, i m.in. tam toczyły się rozmowy Agzadeha z szefem rosyjskiego Rosatomu (Federalnej Agencji ds. Energii Atomowej) Siergiejem Kirijenką.

Agzadeh dodał, że są jeszcze przeszkody, które utrudniają pełne porozumienie. "Są różne sprawy, które trzeba przedyskutować. Nie są one związane wyłącznie z utworzeniem spółki, są inne elementy. Są tematy polityczne i propozycja ta powinna być traktowana jako pakiet" - powiedział bez podania szczegółów Aghazadeh.

Za tydzień, 6 marca, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ma przedstawić raport na temat irańskiego programu atomowego. Następnym posunięciem, forsowanym zwłaszcza przez Waszyngton, może być przekazanie sprawy Iranu Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W niedzielę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa przed zbliżającym się marcowym terminem spotkania MAEA będzie kontynuować wysiłki w celu rozwiązania irańskiego kryzysu jądrowego.

Aghazadeh, który przez kilka dni prowadził w Iranie rozmowy z Kirijenką, powiedział, że ich spotkania będą kontynuowane w Moskwie.

Kirijenko natomiast ocenił, że "negocjacje nie były proste i łatwe", ale dodał, że w jego odczuciu Iran jest zainteresowany rosyjską propozycją.

Powiedział również, że Moskwa będzie nalegać na to, aby irańskie dossier pozostało w MAEA.

Jak informowały w sobotę rosyjskie media, Kirijenko podkreślił także, że Iran ma prawo do pokojowego programu atomowego.(PAP)

klm/ kan/

2210,2220

Tagi: iran, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz