Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran podtrzymuje oskarżenia wobec dwóch niemieckich dziennikarzy

0
Podziel się:

Dwaj Niemcy, których zatrzymano w Iranie, gdy chcieli
przeprowadzić wywiad z synem kobiety skazanej na ukamienowanie, są przetrzymywani pod zarzutem
szpiegostwa - podała we wtorek półoficjalna agencja Fars.

Dwaj Niemcy, których zatrzymano w Iranie, gdy chcieli przeprowadzić wywiad z synem kobiety skazanej na ukamienowanie, są przetrzymywani pod zarzutem szpiegostwa - podała we wtorek półoficjalna agencja Fars.

Agencja powołuje się na przedstawiciela prokuratury w prowincji Azerbejdżan Wschodni Maleka Ażdara Szarifiego, który powiedział, że "się potwierdziły zarzuty szpiegostwa dla dwóch obywateli Niemiec, którzy przyjechali do Iranu, by szerzyć propagandę i szpiegować".

Dwaj Niemcy, których tożsamości władze irańskie nie ujawniły, to, według zachodnich mediów, dziennikarz i fotograf, którzy chcieli przeprowadzić wywiad z synem Iranki Sakineh Mohamadi Asztiani, która została skazana za cudzołóstwo na ukamienowanie. Zapowiedź stracenia kobiety wywołała falę protestów na całym świecie.

Niemców aresztowano 10 października w Tebrizie w ostanie (prowincji) Azerbejdżan Wschodni. Wraz z nimi aresztowano syna Iranki i adwokata.

Niemców pokazała w poniedziałek wieczorem irańska telewizja. Wypowiadali się, lecz ich głosy, jak pisze AFP, zostały całkowicie zagłuszone przez tłumaczenie na perski, z którego wynikało, że przybyli do Iranu, gdyż w sprawie skazanej na ukamienowanie kobiety zostali wprowadzeni w błąd przez założycielkę mającego siedzibę w Niemczech międzynarodowego komitetu przeciwko kamienowaniu.

Niemieckie władze zabiegają o uwolnienie aresztowanych w Iranie swych dwóch obywateli.

43-letnia Asztiani, matka dwójki dzieci, została skazana w roku 2006 przez sąd irański na ukamienowanie. Władze w Teheranie twierdzą, że kobiecie udowodniono zdradę małżeńską, a także współudział w zabójstwie męża. Amnesty International i adwokaci są przekonani, że ten ostatni zarzut został "dorzucony" później przez władze dla usprawiedliwienia okrutnej kary.

Obrońcy praw człowieka domagają się ułaskawienia skazanej.(PAP)

mmp/ ro/

7706640 7706856 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)