Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran porozumiał się z MAEA w sprawie współpracy w kolejnych punktach

0
Podziel się:

Żadna ze stron nie sprecyzowała, o jakie kwestie chodzi.

Iran porozumiał się z MAEA w sprawie współpracy w kolejnych punktach
(PAP/EPA)
bEUghcvF

Iran i przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) porozumieli się po dwóch dniach negocjacji w Teheranie na temat współpracy w kolejnych siedmiu punktach irańskiego programu nuklearnego - podały źródła irańskie.

W oświadczeniu przekazanym przez oficjalną agencję IRNA podkreślono, że po dwóch dniach _ konstruktywnych technicznych rozmów _ uzgodniono siedem praktycznych punktów, których wspólna realizacja ma trwać do 15 maja.

Żadna ze stron nie sprecyzowała, o jakie kwestie chodzi. Zapowiedziano, że szczegóły zostaną przekazane Radzie Gubernatorów MAEA przez dyrektora generalnego Agencji. Według źródeł irańskich we wspólnej deklaracji napisano, że _ Iran wypełnia swe zobowiązania _.

bEUghcvH

Teheran i grupa 5+1 (Chiny, USA, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) zawarły w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Weszło ono w życie 20 stycznia i ma obowiązywać przez pół roku.

Porozumienie to jest zarazem uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. wstrzymał już wzbogacanie uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i Unia Europejska zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.

bEUghcwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)