Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
12.07.2010 21:48

Iran: Porozumienie ze strajkującymi na Wielkim Bazarze

# zawarto porozumienie #

Podziel się
Dodaj komentarz

# zawarto porozumienie #

12.07. Teheran (PAP/Reuters,AP) - Ostateczne porozumienie z kupcami, strajkującymi przeciwko proponowanej podwyżce VAT, zawarł w poniedziałek wydział podatkowy - poinformowało irańskie ministerstwo handlu. Kilkusetletni Wielki Bazar w Teheranie nazywany jest gospodarczym pulsem Iranu.

Kupcy i wydział podatkowy zawarli kompromisowe porozumienie o podniesieniu stopy podatkowej VAT o 15 procent - poinformował Ghasem Nodeh Farahaniz ministerstwa handlu. Wyniesie ona teraz około 17 procent.

W zeszły wtorek kupcy zorganizowali jednodniowy strajk, a w następnych dniach przeprowadzali mniejsze strajki. W poniedziałek również strajkowali. Sklepy, w których zazwyczaj kupić można wszystko - od herbaty i ziół, po dywany i kamienie szlachetne - były zamknięte; na niektórych wywieszono czarne flagi.

Powodem protestu była decyzja prezydenta Mahmuda Ahmadineżada o podniesieniu podatku VAT. Propozycje rządowe mówiły o najwyższej stawce sięgającej 70 procent. Zazwyczaj VAT był podnoszony rocznie o około 6-15 procent, zależnie od towaru.

Kupcy, grożąc rozszerzeniem protestu, chociaż rząd zaoferował zawieszenie podwyżki, ostrzegli, że wyższe podatki zmuszą ich do zwinięcia interesu na dobre. "Wyższe podatki sparaliżują bazar" - tłumaczył jeden z nich agencji Reutera.

Na taką skalę zamknięcie sklepów wydarzyło się drugi raz od rewolucji islamskiej w 1979 roku, kiedy to bazar i jego kupcy odegrali ważną rolę w obaleniu rządzącego Iranem szacha - zauważa Reuters. Jak przypomina agencja, konserwatywni politycy w tym kraju zazwyczaj prowadzili wobec bazaru politykę opartą na zasadzie niskich podatków i wolnego rynku. Sklepikarze stanowią w Iranie potężny sektor klasy średniej. Uważa się ich za opokę religijnych konserwatystów udzielających poparcia irańskim duchownym. W 2008 roku rząd zawiesił kontrowersyjny podatek od sprzedaży w dzień po strajku kupców. (PAP)

klm/ kar/

6604236 arch.

Tagi: iran, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz