Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran potwierdza wzbogacanie uranu w Fordo

0
Podziel się

Kompleks ten znajduje się bunkrze we wnętrzu góry koło świętego miasta szyitów Kum w północnym Iranie.

Iran potwierdza wzbogacanie uranu w Fordo
(_Skender_ /CC/Flickr)
bDBrvZed

**_ - Całość irańskich przedsięwzięć w dziedzinie atomistyki, w tym wzbogacanie uranu w zakładach w Natanz i Fordo, objęta jest nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej _ - powiedział Al Alam wysłannik Iranu przy mającej swą siedzibę w Wiedniu ONZ-owskiej agencji Ali Aszgar Soltanije.

Źródła dyplomatyczne w Wiedniu również poinformowały Reutera, iż Iran podjął wzbogacanie uranu w Fordo.

Iran od miesięcy utrzymywał, że przygotowuje przeniesienie produkcji uranu wysoko wzbogaconego do Fordo ze swych głównych zakładów wzbogacania w Natanz, czemu miałby towarzyszyć znaczny wzrost wydajności.

bDBrvZef

Decyzja Teheranu, by uruchomić podziemny kompleks nuklearny - zapewniający lepszą ochronę przed jakimikolwiek ewentualnymi nieprzyjacielskimi atakami - może utrudnić dyplomatyczne wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania wieloletniego konfliktu wokół irańskiego programu atomowego.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy twierdzą, iż Iran zmierza do uzyskania zdolności produkowania broni jądrowej. Teheran utrzymuje natomiast, że chce wytwarzać wyłącznie paliwo dla elektrowni atomowych oraz radioizotopy do użytku medycznego.

O Iranie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t201007.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chamenei;sankcje;zachodu;nie;sklonia;iranu;do;ustepstw,132,0,1003908.html) Iran grozi. Nie ugnie się pod presją wrogów Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że jego kraj nie przerwie procesu wzbogacania uranu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t75221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/do;czerwca;rurociag;omijajacy;ciesnine;ormuz,234,0,1003754.html) Cieśnina Ormuz może nie być potrzebna Magistrala jest już prawie gotowa, a w maju lub czerwcu będzie można rozpocząć przesył surowca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t134231.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/domniemany;szpieg;usa;skazany;w;iranie;na;smierc,210,0,1003730.html) Iran skazał Amerykanina. "Wróg Boga" z CIA Według irańskiego ministerstwa wywiadu, był on szkolony w amerykańskich bazach w Afganistanie i Iraku.
bDBrvZeG
Źródło:
KOMENTARZE
(0)