Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Reżyser filmowy Panahi zwolniony z więzienia za kaucją

0
Podziel się

Irański reżyser filmowy Dżafar Panahi, który od 1 marca przebywał w
więzieniu, został zwolniony za kaucją w wysokości 200 tys. dolarów - poinformowała we wtorek
półoficjalna irańska agencja ILNA.

bEihDyut

Irański reżyser filmowy Dżafar Panahi, który od 1 marca przebywał w więzieniu, został zwolniony za kaucją w wysokości 200 tys. dolarów - poinformowała we wtorek półoficjalna irańska agencja ILNA.

Panahi rozpoczął w zeszłym tygodniu strajk głodowy, domagając się widzenia z rodziną, spotkania z prawnikiem i zwolnienia z więzienia przed procesem.

Decyzja o zwolnieniu go za kaucją zapadła poniedziałek.

bEihDyuv

Panahi, laureat wielu międzynarodowych nagród filmowych, popierał w zeszłorocznych wyborach prezydenckich lidera irańskiej opozycji Mir-Hosejna Musawiego. Został aresztowany, bo przygotowywał film o demonstracjach powyborczych, co uznano za inicjatywę "wrogą wobec ustroju".

Reelekcja prezydenta Mahmuda Ahmadineżada w czerwcu ubiegłego roku doprowadziła do gwałtownych protestów opozycji, największych od czasów rewolucji islamskiej w 1979 roku. Władze zaprzeczyły nadużyciom wyborczym, a protesty uznały za akcje wspierane z zagranicy.

Panahi otrzymał w 2000 roku Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za film "Krąg" i Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2006 roku za film "Offside". Ma zakaz wyjazdu z kraju od czasu, gdy latem ubiegłego roku na festiwalu filmowym w Montrealu publicznie ujawnił swoje poparcie dla irańskiej opozycji. Z tego powodu nie mógł być obecny na tegorocznym 60. międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie. (PAP)

klm/ ap/

bEihDyuB

6302165 arch.

bEihDyuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)