Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran: Rosjanie przekazali do użytku pierwszy reaktor w Buszerze

0
Podziel się:

Z wieloletnim opóźnieniem rosyjskie przedsiębiorstwa oficjalnie
przekazały w poniedziałek Iranowi pierwszy reaktor elektrowni atomowej w portowym mieście Buszer
nad Zatoką Perską - poinformowała irańska agencja prasowa Fars.

bEDuroOJ

Z wieloletnim opóźnieniem rosyjskie przedsiębiorstwa oficjalnie przekazały w poniedziałek Iranowi pierwszy reaktor elektrowni atomowej w portowym mieście Buszer nad Zatoką Perską - poinformowała irańska agencja prasowa Fars.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz obu państw. Reaktor o mocy tysiąca megawatów ma wkrótce zostać podłączony do krajowej sieci energetycznej.

Elektrownię w Buszerze uruchomiono jeszcze we wrześniu 2011 roku, ale przez dwa lata trwały jej wszechstronne próby. Z powodów technicznych testy te dwukrotnie przerywano. Według niepotwierdzonych doniesień, było to efektem działania wirusów komputerowych, wprowadzonych do obsługującego elektrownię oprogramowania.

bEDuroOL

Rosyjscy eksperci pozostaną w Buszerze co najmniej do końca okresu gwarancyjnego, który ma potrwać dwa lata. Rosja będzie też odbierać zużyte paliwo nuklearne. Zarówno strona irańska, jak i rosyjska zgodziły się na kontrolowanie siłowni przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej.

Elektrowni praktycznie nie dotyczą kontrowersje związane z domniemanym tajnym programem nuklearnym, którego celem ma być wyprodukowanie broni jądrowej. Iran twierdzi, że stawiane mu w tej sprawie zarzuty społeczności międzynarodowej są bezpodstawne. (PAP)

dmi/ sp/

14637429

bEDuroPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)