Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran skrytykował ofertę mocarstw ws. ulg w handlu złotem

0
Podziel się:

Iran skrytykował w poniedziałek zrelacjonowaną w mediach domniemaną
ofertę światowych mocarstw, że złagodzą sankcje wobec irańskiego handlu złotem, jeśli Teheran
podejmie kroki na rzecz zamknięcia swego nowego zakładu wzbogacania uranu.

Iran skrytykował w poniedziałek zrelacjonowaną w mediach domniemaną ofertę światowych mocarstw, że złagodzą sankcje wobec irańskiego handlu złotem, jeśli Teheran podejmie kroki na rzecz zamknięcia swego nowego zakładu wzbogacania uranu.

Oferta ta miała być przedstawiona Iranowi 26 lutego w Ałma Acie w Kazachstanie, gdzie rozpoczną się jego rozmowy z sześcioma mocarstwami - USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami - w celu trwałego uregulowania kontrowersji wokół irańskiego programu atomowego.

Oferta przewiduje jakoby, że w zamian za kroki w kierunku wstrzymania produkcji w podziemnym zakładzie wzbogacania w Fordo Iran uzyska zawieszenie międzynarodowych sankcji dotyczących handlu złotem i innymi metalami szlachetnymi. Pozwoliłoby mu to rozszerzyć zakres transakcji barterowych i tym samym zwiększyć obroty handlowe z zagranicą.

Poniedziałkowa wypowiedź rzecznika irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Rahmana Mehmanparasta sugeruje, że tego rodzaju oferta byłaby dla Teheranu nie do przyjęcia.

"W końcu powiedzieli: +Zamknijcie Fordo, wstrzymajcie wzbogacanie (uranu), pozwolimy wam na transakcje złotem+. Chcą odebrać narodowi prawa w zamian za zezwolenie na handel złotem" - oświadczył Mehmanparast.

"Jesteśmy gotowi do negocjacji, negocjacji uwzględniających logiczne podejście, które oficjalnie uznaje pełnię naszych praw. Oczywiście kroki muszą być równocześnie i prezentować tę samą wagę" - dodał rzecznik.

Społeczność międzynarodowa podejrzewa Iran o potajemne prowadzenie prac nad zbudowaniem broni jądrowej, czemu Teheran zaprzecza, odmawiając jednocześnie inspektorom ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) pełnego dostępu do swych obiektów nuklearnych. Twierdzi też, że podjął wzbogacanie uranu wyłącznie po to, by zapewnić paliwo dla cywilnej energetyki nuklearnej.

Według listopadowego raportu MAEA liczba zainstalowanych w Fordo wirówek do gazowej separacji izotopów uranu zwiększyła się w porównaniu z połową sierpnia z 644 do 2784. Wzbogacanie prowadzone jest przy użyciu 696 z nich - czyli jednej czwartej.

Jak podaje ten sam dokument, Iran ma 134,9 kg uranu ze wzbogaconą do 20 proc. zawartością rozszczepialnego izotopu U-235, co sprawia, że jest bliżej wyprodukowania uranu 90-procentowego, nadającego się na materiał do bojowych ładunków jądrowych.(PAP)

dmi/ kar/

13233181 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)