Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran: Starcia w Teheranie, policja użyła gazu łzawiącego

0
Podziel się:

Policja użyła we wtorek gazu łzawiącego, by rozpędzić
uczestników demonstracji, której uczestnicy domagali się uwolnienia przywódców opozycji:
Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego. Kilka osób zostało zatrzymanych - podały opozycyjne
strony internetowe.

Policja użyła we wtorek gazu łzawiącego, by rozpędzić uczestników demonstracji, której uczestnicy domagali się uwolnienia przywódców opozycji: Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego. Kilka osób zostało zatrzymanych - podały opozycyjne strony internetowe.

Według strony Musawiego, Kaleme.com, do demonstracji doszło w kilku częściach Teheranu, m.in. w pobliżu uniwersytetu. Uczestnicy protestu skandowali: "śmierć dyktatorowi" oraz wzywali do uwolnienia Musawiego i Karubiego, którzy przebywają w areszcie domowym od połowy lutego, kiedy to wezwali do zorganizowania demonstracji na znak solidarności z antyrządowymi manifestacjami w Egipcie.

Podczas wtorkowych protestów zatrzymano co najmniej pięć osób - podała inna opozycyjna strona.

Na stronie Karubiego, Sahamnews.org, informowano, że na głównych ulicach i placach Teheranu rozmieszczono siły bezpieczeństwa, które miały "uniemożliwić zgromadzenia zwolenników opozycji".

Zagraniczni korespondenci nie mają zezwolenia na relacjonowanie demonstracji w Iranie.

Na opozycyjnych stronach ukazały się w ostatnich dniach apele do zwolenników byłego premiera Musawiego oraz byłego przewodniczącego parlamentu Karubiego o uczestnictwo we wtorkowych manifestacjach.

W poniedziałek strony internetowe Karubiego i Musawiego poinformowały o zatrzymaniu obu opozycjonistów wraz z żonami oraz o przewiezieniu ich do więzienia Heszmatije w Teheranie.

Irański prokurator generalny Golam Hosejn Mohseni Edżeni zdementował we wtorek te informacje. Dzień wcześniej anonimowe źródło w wymiarze sprawiedliwości wyjaśniało, że "obaj przebywają obecnie w swoich domach i są jedynie objęci ograniczeniem kontaktów".

Obaj opozycjoniści byli kandydatami w wyborach prezydenckich w Iranie w czerwcu 2009 roku. Ponowny wybór Mahmuda Ahmadineżada na szefa państwa doprowadził wówczas do fali protestów. 27 grudnia 2009 roku doszło do najkrwawszych zamieszek, w których zginęło osiem osób, a kilkudziesięciu zwolenników ruchu reformatorów aresztowano.(PAP)

jhp/ ro/

8449457 8449286 8449656

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)