Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
terroryzm
20.02.2013 12:17

Iran szkolił swoich terrorystów w Bahrajnie

Według szefa bahrajńskiej agencji bezpieczeństwa publicznego grupa planowała zamachy na ministerstwo spraw wewnętrznych i międzynarodowe lotnisko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(_Skender_ /CC/Flickr)

Władze Bahrajnu oskarżyły Iran o utworzenie specjalnej jednostki terrorystycznej, która miała przygotowywać zamachy na bahrajńskich polityków, a także na tamtejsze lotnisko i budynki rządowe.

- _ Wykryta tajna komórka powstała w Bahrajnie i należała do grupy zwanej Armią Imama, w skład której wchodzą obywatele Bahrajnu w kraju i za granicą, a także obywatele innych państw _ - powiedział szef bahrajńskiej agencji bezpieczeństwa publicznego generał Tarik Hasan al-Hasan w komunikacie opublikowanym wczoraj późnym wieczorem przez państwową agencję BNA.

_ - W toku śledztwa ustalono, że operacją terrorystyczną kierował członek irańskich Strażników Rewolucji, posługujący się kryptonimem Abu Naser _ - dodał Hasan. Naser miał przeznaczyć 80 tys. USD na działalność grupy i wyznaczyć jej zadania, w tym zbierania informacji, werbowania nowych członków i gromadzenia broni.

Według Hasana grupa planowała zamachy na ministerstwo spraw wewnętrznych i międzynarodowe lotnisko w Bahrajnie, a jej członkowie wyjeżdżali m.in. do Iranu na szkolenia prowadzone przez Strażników Rewolucji. Podkreślił, że zebrano dowody m.in. w postaci dokumentów, dysków przenośnych, telefonów komórkowych, komputerów i gotówki.

W niedzielę władze Bahrajnu poinformowały o aresztowaniu ośmiu obywateli tego kraju należących do grupy powiązanej z Iranem, Irakiem i Libanem. Jak powiedział Hasan, pięciu z nich zatrzymano w kraju, a pozostałych trzech w Omanie. Trwają poszukiwania jeszcze czterech Bahrajńczyków.

Bahrajn, gdzie stacjonuje dowództwo działającej na Oceanie Indyjskim V Floty USA, był na początku 2011 roku sceną masowych prodemokratycznych protestów, organizowanych głównie przez szyicką większość. Domagano się, by sunnicka rodzina panująca zarządziła wolne wybory i przekształciła absolutystyczny ustrój państwa w monarchię konstytucyjną.

Do wzrostu napięcia doszło w ubiegłym tygodniu w drugą rocznicę wybuchu protestów. Zginęły dwie osoby. Incydent nastąpił w czasie, gdy rząd Bahrajnu prowadzi rozmowy z opozycją w sprawie pojednania. Bahrajn zarzuca Iranowi, gdzie szyici stanowią większość, podsycanie społecznych niepokojów, czemu Teheran zaprzecza.

Czytaj więcej o Iranie w Money.pl
Grozi mu kara za ten film. Władze straszą... Reżyser Dżafar Panahi popełnił przestępstwo, produkując swój najnowszy film Parde i wysyłając go na festiwal Berlinale bez pozwolenia władz - oświadczyło irańskie ministerstwo kultury.
Mniej sankcji wobec Iranu? Są warunki Światowe mocarstwa zamierzają zaoferować Iranowi złagodzenie sankcji w dziedzinie handlu złotem.
Ponieśli fiasko. Iran nie podda się kontroli ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że ponownie nie zdołała osiągnąć porozumienia z Iranem w sprawie kontroli nad jego kontrowersyjnym programem nuklearnym.
Tagi: terroryzm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz