Notowania

iran
18.10.2009 14:13

Iran: W zamachu zginęli wysocy rangą dowódcy

W samobójczym ataku w prowincji Sistan i Beludżystan zginęło ponad 30 osób, rannych jest 28.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Co najmniej sześciu wyższych rangą dowódców irańskich Strażników Rewolucji zginęło w samobójczym zamachu w niespokojnej prowincji Sistan i Beludżystan. Do ataku przyznała się sunnicka organizacja Jundallah - podała telewizja irańska.

Według ostatnich danych w ataku zabitych zostało co najmniej 31 ludzi, a rannych - co najmniej 28.

_ - Terrorystyczna grupa Rigiego wzięła odpowiedzialność za atak _ - powiadomiła telewizja państwowa. Abdulmalik Rigi jest przywódcą rebeliantów z grupy Jundallah (Żołnierze Boga), którą władze w Teheranie oskarżają o związki z sunnickimi islamistami i Al-Kaidą.

Grupa ta przyznała się do zamachu bombowego na szyicki meczet w Zahedanie w maju tego roku, w którym zginęło 25 ludzi. Jundallah twierdzi, że walczy o prawa sunnitów w Iranie.

Sistan i Beludżystan to prowincja w większości szyickiego Iranu, w której przeważają sunnici i etniczni Beludżowie.
Irańska agencja IRNA podała, że dwie z ofiar niedzielnego zamachu to zastępca dowódcy sił lądowych Strażników Rewolucji oraz szef ich jednostki w prowincji Sistan i Beludżystan. Według państwowej rozgłośni IRIB, ataku dokonano przy wejściu do sali konferencyjnej w mieście Sarbaz. Zamachowiec zdetonował ładunki wybuchowe podczas posiedzenia przywódców plemiennych, a wśród ofiar są szefowie plemion i cywile - informuje irańska państwowa telewizja.

Przed doniesieniami o przyznaniu się Jundallah do zamachu Strażnicy Rewolucji oznajmili w oświadczeniu przekazanym przez telewizję, że w atak zamieszane są _ z pewnością elementy zagraniczne _.

Telewizja państwowa podała zaś, powołując się na dobrze poinformowane źródła, że w zamach _ bezpośrednio zamieszana _ jest Wielka Brytania. Natomiast szef parlamentu irańskiego Ali Laridżani oznajmił, że _ ostatnie akty terrorystyczne są rezultatem działań Stanów Zjednoczonych _.

| Strażnicy Rewolucji |
| --- |
| Strażnicy Rewolucji powstali po rewolucji irańskiej w 1979 roku. Ta elitarna formacja w liczbie 120 tys. ludzi ma własne siły lądowe, morskie i powietrzne. Sprawuje kontrolę nad irańskim programem nuklearnym, zajmuje się też utrzymaniem bezpieczeństwa w ważnych rejonach przygranicznych. |

* [ Clinton namawia Miedwiediewa na sankcje wobec Iranu ]( http://news.money.pl/artykul/clinton;namawia;miedwiediewa;na;sankcje;wobec;iranu,68,0,545604.html )
* [ Iran sam sobie wzbogaci uran ]( http://news.money.pl/artykul/iran;sam;sobie;wzbogaci;uran,220,0,544988.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz