Notowania

wiadomości
16.10.2012 11:43

Iran: Władze: sankcje UE są "nielegalne, nieracjonalne i nieludzkie"

Za "nielegalne, nieracjonalne i nieludzkie" uznały we wtorek władze Iranu nałożone dzień wcześniej na ten kraj przez Unię Europejską nowe sankcje gospodarcze w związku z programem nuklearnym Teheranu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Za "nielegalne, nieracjonalne i nieludzkie" uznały we wtorek władze Iranu nałożone dzień wcześniej na ten kraj przez Unię Europejską nowe sankcje gospodarcze w związku z programem nuklearnym Teheranu.

"Prawdziwą przyczyną tych sankcji jest niezależność Iranu. Nawet jeśli kwestia nuklearna zostanie rozwiązana, Zachód znajdzie nowy pretekst", żeby wywierać presję na Teheran - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast.

Jak podkreślił, nowe sankcje UE nie sprawią, że Iran powróci do negocjacji w sprawie swego programu nuklearnego. "Jesteśmy zdania, że błąd w rozumowaniu tych krajów oddala korzystny rezultat" w sprawie negocjacji - dodał rzecznik. "Radzimy, aby zamiast błędnej postawy, uporu i stosowania nacisku (Zachód) zajął logiczne stanowisko, by można było powrócić do negocjacji" - zaznaczył.

Ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydowali w poniedziałek o wzmocnieniu sankcji przeciwko Iranowi. Restrykcje obejmują zakaz transakcji finansowych między europejskimi a irańskimi bankami, zakaz importu gazu oraz handlu m.in. grafitem i metalami.

W szczególności ministrowie zakazali "wszystkich transakcji między europejskimi i irańskimi bankami, chyba że jest na to wcześniej uzyskana i uzależniona od spełnienia surowych warunków zgoda", na przykład na transakcje finansowe dotyczące pomocy humanitarnej np. zakupu żywności czy sprzętu medycznego.

Ponadto ministrowie wzmocnili sankcje wobec banku centralnego Iranu, a także nałożyli kolejne ograniczenia eksportowe, w tym na eksport z UE do Iranu grafitu i aluminium, które mogą być wykorzystywane w irańskim programie nuklearnym i rakietowym.

Nowe sankcje mają zaszkodzić programowi nuklearnemu Iranu i ograniczyć dochody władz kraju, wykorzystywane do finansowania tego programu, lecz "nie są wymierzone w Irańczyków".

Od 1 lipca w UE obowiązuje - uchwalony jeszcze w styczniu - całkowity zakaz sprowadzania irańskiej ropy naftowej.

USA i inne kraje zachodnie podejrzewają, że Iran, oficjalnie realizując program cywilnej energetyki atomowej, potajemnie dąży do wyprodukowania broni nuklearnej. Teheran stanowczo odrzuca te oskarżenia. (PAP)

cyk/ ap/

12433485 12433947 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz