Notowania

iran
08.10.2009 09:59

Iran: Wyrok śmierci za udział w proteście

37-letni skazaniec brał udział w opozycyjnych manifestacjach po wyborach prezydenckich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(.faramarz/CC/Flickr)

Irański sąd skazał na śmierć jednego z uczestników opozycyjnych manifestacji po kontrowersyjnych wyborach prezydenckich w Iranie 12 czerwca - podała proreformatorska strona internetowa Mowjcamp, nie precyzując źródła swoich informacji.

Mohammad Reza Ali-Zamani miał zostać powiadomiony o wyroku w poniedziałek. 37-letni skazany jest członkiem ugrupowania przeciwników islamskiej rewolucji. Wśród postawionych mu zarzutów jest m.in. kontaktowanie się z agentami amerykańskiego wywiadu w Iranie i próba obalenia Islamskiej Republiki.

Władze nie skomentowały informacji o wyroku. Irańskie prawo zezwala na złożenie odwołania od tego typu wyroków w sądzie wyższej instancji.

Nie ma jak dotąd informacji o innych wyrokach śmierci na osoby sądzone za udział w masowych protestach, które wybuchły na ulicach Teheranu i innych irańskich miast po wyborach, uważanych przez opozycję za sfałszowane.

W demonstracjach zginęło według rządowych danych, zdaniem opozycji zaniżonych, co najmniej 36 osób.

Ali-Zamani jest jednym z ponad 100 zwolenników opozycji, oskarżonych o podsycanie antyrządowych wystąpień. Masowe procesy uczestników demonstracji rozpoczęły się w sierpniu. Zdaniem władz wystąpienia te były inspirowane i wspierane przez kraje zachodnie.

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz