Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran zamierza uruchomić elektrownię atomową w przyszłym roku

0
Podziel się:

Iran zamierza uruchomić swą pierwszą
elektrownię atomową w 2009 roku, po wielu latach opóźnień w jej
realizacji - poinformowała we wtorek irańska oficjalna agencja
prasowa IRNA.

Iran zamierza uruchomić swą pierwszą elektrownię atomową w 2009 roku, po wielu latach opóźnień w jej realizacji - poinformowała we wtorek irańska oficjalna agencja prasowa IRNA.

W ramach opiewającego na miliard dolarów kontraktu Rosja dostarczyła już paliwo nuklearne do elektrowni pod miastem Buszer nad Zatoką Perską w południowo-zachodnim Iranie. Jednak podjęcie pracy przez siłownię było wielokrotnie odkładane, również z powodu sporów na temat płatności.

Rosja podjęła się w 1995 zbudowania elektrowni w Buszerze w miejscu, gdzie w latach 70. zaczęła ją stawiać niemiecka firma Siemens. Z inwestycji tej Niemcy wycofali się w następstwie rewolucji irańskiej, która w 1979 roku obaliła reżym szacha Mohammada Rezy Pahlawiego.

"Proces uruchamiania elektrowni atomowej w Buszerze został rozpoczęty i mamy nadzieję, że elektrownia zostanie uruchomiona w 2009 roku zgodnie z porozumieniem, jakie zawarliśmy ze stroną rosyjską" - powiedział zacytowany przez IRNA rzecznik Organizacji Energii Atomowej Iranu Mohsen Delaviz. Nie przytoczył jednak żadnej ścisłej daty włączenia siłowni.

"W naszych stosunkach z Rosjanami przeważa dobry klimat i mamy nadzieję, że będą oni dotrzymywać swych zobowiązań" - dodał Delaviz.

Budująca elektrownię rosyjska firma Atomstrojeksport poinformowała we wrześniu, że obiekt jest bliski ukończenia i że od grudnia 2008 roku do lutego 2009 roku trwać będą "prace technologiczne", które doprowadzą do "nieodwołalnego sfinalizowania" inwestycji. Na razie ma tam działać jeden reaktor ciśnieniowy WWER-1000 o mocy tysiąca megawatów.

Wbrew popartym sankcjami ONZ żądaniom wspólnoty międzynarodowej Teheran nie chce przerwać prac nad wzbogacaniem uranu, twierdząc, że zamierza go wykorzystywać jako paliwo dla cywilnej energetyki jądrowej, a nie w celach militarnych. (PAP)

dmi/ mc/

5144 arch.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)