Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Zatrzymanie dziennikarza: "zemsta reżimu" Włoch

0
Podziel się

Wendettą "faszystowskiego reżimu" Włoch za informowanie o skandalach wokół
premiera Silvio Berlusconiego nazwała irańska telewizja państwowa środowe aresztowanie jej
korespondenta w Rzymie, pod zarzutem próby sprzedaży broni do Iranu.

bEhJioiJ

Wendettą "faszystowskiego reżimu" Włoch za informowanie o skandalach wokół premiera Silvio Berlusconiego nazwała irańska telewizja państwowa środowe aresztowanie jej korespondenta w Rzymie, pod zarzutem próby sprzedaży broni do Iranu.

Oświadczenie telewizji w Teheranie w sprawie aresztowania dziennikarza Hamida Masoumiego Nejada, opublikowane w języku włoskim, przytoczyła agencja Ansa.

Masoumi, członek stowarzyszenia prasy zagranicznej we Włoszech jest jedną z siedmiu osób, aresztowanych w rezultacie śledztwa w sprawie próby sprzedaży broni do Iranu. Korespondent irańskiej telewizji, pracujący w Wiecznym Mieście od kilkunastu lat, podejrzewany jest przez stronę włoską o to, że jest agentem irańskich służb specjalnych.

bEhJioiL

Ostatnio, jak ujawniła rzymska prasa, dziennikarz znajdował się pod czujną obserwacją włoskiego kontrwywiadu. Śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie handlu bronią z objętym embargiem Iranem twierdzą, że korespondent występował, jako "mediator", prowadzący negocjacje z włoskimi przedsiębiorcami.

Telewizja w Teheranie w specjalnym komunikacie oświadczyła, że aresztowanie jej dziennikarza to "nowy atak made in Italy przeciwko Islamskiej Republice Iranu". To według tej telewizji zemsta za "rewelacje na temat włoskiego kryzysu gospodarczego i przypadków korupcji oraz skandali Berlusconiego".

Hamid Masouni Nejad został przedstawiony przez telewizję w swym kraju niemal jako bohater narodowy, który - jak głosi oświadczenie - "zawsze starał się w swych doskonałych relacjach przedstawić prawdę o Włoszech". W ostatnich miesiącach władze włoskie - dodała TV w Iranie - próbowały go "zastraszyć w nadziei, że ocenzuruje on swe relacje z korzyścią dla włoskiego rządu".

W ramach operacji pod kryptonimem "Snajper" we Włoszech aresztowano w środę 5 Włochów i 2 Irańczyków. Wobec dwóch obywateli irańskich wydano nakaz aresztowania. Policja i prokuratura poinformowały, że rozbicie grupy, po trwającym 8 miesięcy dochodzeniu było możliwe dzięki podsłuchom oraz przechwyceniu wymienianych sms-ów. Ustalono, że przestępcza organizacja usiłowała wyeksportować do Iranu nie tylko broń, ale także materiały i systemy, które można przekształcić z cywilnych na militarne.

bEhJioiR

Włoska prokuratura podała, że jeden z aresztowanych włoskich biznesmenów podróżował do Iranu, by nawiązać kontakty z tamtejszymi wojskowymi, zainteresowanymi zakupem broni.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ fit/

bEhJiojm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)