Notowania

iran
13.06.2009 18:08

Iran: Zwolennicy Musawiego protestują, Chamenei popiera Ahmadineżada

Oburzeni wynikami wyborów w Iranie, które wygrał obecny prezydent Mahmud Ahmadineżad, zwolennicy kandydata umiarkowanego, Mir Hosejna Musawiego, protestowali w sobotę w Teheranie. Zwycięstwo wyborcze Ahmadineżada uznał za "prawdziwe święto" i "wielki sukces" najwyższy przywódca duchowo-polityczny kraju ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Oburzeni wynikami wyborów w Iranie, które wygrał obecny prezydent Mahmud Ahmadineżad, zwolennicy kandydata umiarkowanego, Mir Hosejna Musawiego, protestowali w sobotę w Teheranie. Zwycięstwo wyborcze Ahmadineżada uznał za "prawdziwe święto" i "wielki sukces" najwyższy przywódca duchowo-polityczny kraju ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei. *

"Udział ponad 80 procent wyborców i 24 miliony głosów oddanych na wybranego prezydenta to prawdziwe święto, które może zagwarantować postęp kraju, bezpieczeństwo narodowe i trwałą radość" - powiedział najwyższy autorytet kraju.

Na ultrakonserwatywnego Ahmadineżada głosowało według irańskiego MSW, któremu podlega organizacja wyborów, 24,5 mln wyborców (62,63 proc.) z 39 mln, którzy uczestniczyli w głosowaniu.

Kilka tysięcy zwolenników byłego premiera, na którego w pierwszej turze wyborów oddało w piątek głosy 33,75 procent wyborców, zgromadziło się spontanicznie w centrum stolicy, zarzucając "nieprawidłowości" w głosowaniu. Część protestujących niosła zielone symbole opozycji.

Wznosili okrzyki: "Dyktatura, dyktatura!". Niesiono zdjęcia Musawiego, który zaraz po ogłoszeniu w piątek wyników zarzucił nieprawidłowości w liczeniu głosów i sam ogłosił się zwycięzcą wyborów.

Kilkuset protestujących zablokowało jedną z głównych arterii miasta, aleję Vali-e Asr.

Nieco później zwolennicy 67-letniego Musawiego zebrani pod biurem swego kandydata krzyczeli "Tu zostaniemy, tu umrzemy!". W innych punktach miasta, wykrzykując: "Śmierć dyktatorowi", obrzucali kamieniami policję i podpalali kosze na śmieci.

Wczesnym popołudniem w sobotę doszło w różnych punktach miasta do starć z policją uzbrojoną w pałki, która rozproszyła brutalnie kilkuset manifestantów m.in. w pobliżu siedziby MSW, które .

"Wzywam młodych do zachowania czujności, proszę zwolenników kandydatów, aby unikali czynnych i słownych prowokacji" - powiedział Chamenei.

W swoim wystąpieniu Chamenei zaznaczył, że "wybrany prezydent jest prezydentem wszystkich Irańczyków i wszyscy powinni popierać go i mu pomagać".

Konserwatywny następca Ruhollaha Chomeiniego, założyciela Islamskiej Republiki Iranu, sprawujący swoją funkcję od 20 lat Chamenei ocenił, że piątkowe wybory to "dowód na to, że po 30 latach Iran jest uodporniony i niezłomny wobec agresji politycznej i psychologicznej".

Do głosowania w piątkowych wyborach uprawnionych było 46 mln spośród 70 mln obywateli. Frekwencja wyniosła 85 proc.

Pozostali dwaj kandydaci to reformator, były przewodniczący parlamentu, Mehdi Karubi i konserwatysta, chcący jednak przyjąć bardziej umiarkowany kurs w polityce zagranicznej niż Ahmadineżad, Mohsen Rezai. Na Rezaia oddano 1,73 procent głosów, a na Karubiego - 0,85 procent.

Karubi ocenił w sobotę, że rezultaty ogłoszone przez MSW są "nielegalne" i "nie do przyjęcia". (PAP)

klm/ kar/

4233252, 4233282, 4233543, arch.

Tagi: iran, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz