Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irańska spółka może wznowić wydobycie gazu na brytyjskim złożu

0
Podziel się:

Brytyjski rząd liczy na zgodę Rady Europejskiej na wyłączenie złoża Rhum na
Morzu Północnym z zakresu sankcji nałożonych na Iran w 2010 roku - informuje serwis The Telegraph.
Pozwoliłoby to zwiększyć wydobycie gazu na brytyjskim szelfie nawet o 8 proc.

bEDzldmd

Brytyjski rząd liczy na zgodę Rady Europejskiej na wyłączenie złoża Rhum na Morzu Północnym z zakresu sankcji nałożonych na Iran w 2010 roku - informuje serwis The Telegraph. Pozwoliłoby to zwiększyć wydobycie gazu na brytyjskim szelfie nawet o 8 proc.

Udziałowcami złoża Rhum, położonego około 400 km na północny-wschód od Aberdeen, są po połowie koncern BP oraz Iranian Oil Company, spółka zależna irańskiego koncernu NIOC (National Iranian Oil Company).

Wydobycie na tym złożu wstrzymano w 2010 w konsekwencji nałożenia przez Unię Europejską sankcji gospodarczych na Iran.

bEDzldmf

Złoże Rhum przed zamknięciem dostarczało około 5 proc. całkowitego wydobycia gazu na brytyjskim szelfie. Kolejne 3 proc. stanowiło wydobycie na sąsiednim złożu Bruce, które korzystało z tej samej infrastruktury i również zaprzestało wydobycia w 2010 roku.

Wydobycie ze złoża Rhum rozpoczęło się w 2005 roku. Jego zasoby wydobywalne wynoszą około 23 mld m sześc. gazu.

Brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu potwierdził fakt prowadzenia rozmów w tej sprawie z władzami Unii Europejskiej. Nie wiadomo jednak, kiedy formalnie wydobycie mogłoby zostać wznowione.

Wielka Brytania zmaga się w ostatnich latach ze spadami wydobycia zarówno ropy jak i gazu ze swoich złóż na Morzu Północnym. W efekcie z roku na rok rośnie uzależnienie od importu gazu - głównie z Norwegii, ale także innych krajów UE, Rosji oraz z Bliskiego Wschodu w postaci LNG. (PAP)

bEDzldml

mas/ mki/

bEDzldmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)