Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irański negocjator: zaakceptujemy niezapowiedziane inspekcje

0
Podziel się:

Przyjęcie przez Iran dodatkowego protokołu umożliwiającego niespodziewane
inspekcje w jego obiektach nuklearnych przewiduje końcowy etap planu zaprezentowanego w Genewie -
powiedział w środę szef irańskich negocjatorów, prostując swą poprzednią wypowiedź.

bEDuvoyJ

Przyjęcie przez Iran dodatkowego protokołu umożliwiającego niespodziewane inspekcje w jego obiektach nuklearnych przewiduje końcowy etap planu zaprezentowanego w Genewie - powiedział w środę szef irańskich negocjatorów, prostując swą poprzednią wypowiedź.

"Kwestia ta (niezapowiedzianych inspekcji) nie jest przewidziana w pierwszym etapie naszego planu, lecz jest częścią drugiego etapu" - przyznał Abbas Aragczi, cytowany przez irańską agencję Irna.

Odpowiedział w ten sposób na pytanie irańskich dziennikarzy, czy protokół dodatkowy traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) i kwestia poziomu wzbogacania uranu są elementem irańskiej oferty przedstawionej grupie 5+1 (pięciu stałym członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosji, Chinom, W. Brytanii i Francji - oraz Niemcom) podczas rozmów w Genewie.

bEDuvoyL

We wtorek Aragczi powiedział, że zaprezentowana tego dnia w Genewie oferta Iranu w sprawie programu atomowego Teheranu nie przewiduje niezapowiedzianych inspekcji w obiektach nuklearnych.

Pytany przez irańskich dziennikarzy, czy w propozycji zawarto protokół dodatkowy, umożliwiający wzmocnione i niezapowiedziane inspekcje ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i zobowiązujący kraj do składania relacji z wszelkich operacji dotyczących cyklu paliwa nuklearnego, Aragczi odparł: "Szczegóły planu są tajne i pozostaną takie do zawarcia porozumienia, ale to, o czym wspomnieliście, tam nie figuruje".

Zastosowanie protokołu dodatkowego do NPT było jednym z postulatów amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego; Teheran miał w ten sposób udowodnić dobrą wolę przed rozpoczęciem negocjacji.

Agencja AFP przypomina, że Iran stosował ten protokół uznaniowo w latach 2003-2005, a zaprzestał, gdy sprawa irańskiego programu nuklearnego została przekazana Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

bEDuvoyR

Aragczi, który jest wiceministrem spraw zagranicznych Iranu, zaprezentował we wtorek plan zatytułowany formalnie "Zakończenie niepotrzebnego kryzysu i otwarcie nowych horyzontów". "Sądzimy, że nasza propozycja ma potencjał, by doprowadzić do przełomu" - mówił dziennikarzom. Według niego pierwsza reakcja światowych mocarstw na propozycję była pozytywna.

Tymczasem według członka rosyjskiej delegacji na rozmowy w Genewie, cytowanego w środę przez agencję ITAR-TASS, pozytywny wynik genewskiej rundy rozmów stoi pod znakiem zapytania. "Wszystko jest bardziej skomplikowane, niż wydawało się rano" we wtorek - powiedziało źródło w rosyjskiej delegacji.

Środa jest drugim i ostatnim dniem negocjacji "szóstki" z Iranem. Według rosyjskiego źródła spotkanie odbywa się bez udziału Iranu.(PAP)

cyk/ kar/

bEDuvoyS

14815642 14815625 arch.

bEDuvozm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)