Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 12:14

IRG SGH: nastroje gospodarstw domowych dobrze wróżą konsumpcji prywatnej

Nastroje gospodarstw domowych, które badał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wskazują, że konsumpcja prywatna w nadchodzących kwartałach powinna być na plusie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nastroje gospodarstw domowych, które badał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wskazują, że konsumpcja prywatna w nadchodzących kwartałach powinna być na plusie.

"W październiku 2013 r. zanotowano poprawę nastrojów polskich gospodarstw domowych czwarty raz z rzędu. Wskaźnik Kondycji Gospodarstw Domowych IRG SGH (IRGKGD) zwiększył się o ok. 3,3 pp. (po poprawie w III kw. o ok. 4,2 pp.). Obserwowana poprawa nastrojów w bieżącym roku (łącznie w 4 kwartałach o ok. 17 pp.), nastąpiła po znaczącym pogorszeniu nastrojów w IV kw. ubiegłego roku (wówczas zanotowano spadek o ponad 10 pp.). Poziom wskaźnika jest najwyższy od 13 kwartałów" - napisano w syntezie wyników badania.

Autorzy badania podają, że obserwowany wzrost wskazuje na trwałe przełamanie tendencji spadkowej.

"Pozwala to z optymizmem patrzeć na konsumpcję prywatną, która po stagnacji w I kw., w II kw. zanotowała nieznaczny wzrost (o 0,2 proc. rdr). Nastroje gospodarstw domowych wskazują, że w III i IV kw. roczny wzrost konsumpcji powinien już być na wyraźnym +plusie+. W bieżącym badaniu poprawie uległy prawie wszystkie składowe Wskaźnika Kondycji Gospodarstw Domowych IRG SGH, z wyjątkiem ocen przyszłej sytuacji finansowej (jednak w tym przypadku po oczyszczeniu z wahań krótkookresowych nadal widoczna jest wyraźna tendencja wzrostowa). W największym stopniu do wzrostu Wskaźnika IRGKGD przyczyniła się poprawa ocen w zakresie ogólnej sytuacji gospodarczej oraz spadek obaw przed bezrobociem" - napisano. (PAP)

map/ osz/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz