Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irlandczycy przez kryzys donoszą na sąsiadów

0
Podziel się

Liczba anonimowych donosów na przyjaciół, sąsiadów i członków rodziny wzrosła pięciokrotnie.

Irlandczycy przez kryzys donoszą na sąsiadów
(soylentgreen23/CC/Flickr)
bEgFeMOd

W recesyjnym, 2009 roku, w Republice Irlandii odnotowano ponad pięciokrotny przyrost liczby anonimowych donosów do władz na przyjaciół, sąsiadów i członków rodziny nadużywających systemu świadczeń socjalnych - pisze poniedziałkowy _ Irish Independent _.

Z danych wynika wyraźnie, iż pogarszanie się sytuacji gospodarczej kraju przekłada się na większą podejrzliwość w stosunkach międzyludzkich i mniejsze opory przed donoszeniem do władz.

W okresie pierwszych 10 miesięcy 2009 roku do zajmującego się rozdziałem zapomóg, zasiłków i świadczeń resortu spraw socjalnych i rodzinnych wpłynęło 5600 donosów, wobec ok. 1000 w 2008 roku i niespełna 604 w 2007 roku. Władze nie ujawniły, ile donosów było prawdziwych, a jaka część była podyktowana chęcią wyrównania osobistych porachunków.

bEgFeMOf

Wiadomo za to, że najwięcej donosów dotyczyło bezprawnego pobierania zapomogi dla niepełnych rodzin oraz zasiłków chorobowych, a najbardziej pracochłonne dla urzędników było sprawdzanie prawdziwości doniesień w sprawie bezprawnego pobierania zapomóg na dzieci. Dzięki donosom budżet państwa w okresie 10 miesięcy br. zaoszczędził 407 mln euro - wobec celu 616,6 mln euro, który sobie wyznaczył na cały 2009 roku.

Dziennik sądzi, iż w czasie recesji i ogólnego zaciskania pasa, Irlandczycy nie są skłonni tolerować tych, którzy pobierają nienależne im świadczenia socjalne, _ dojąc system _. Prognoza dla irlandzkiej gospodarki na 2010 rok. zakłada, iż także w tym okresie będzie ona pod kreską, a złą kondycję finansów publicznych w najlepszym razie uda się ustabilizować.

W budżecie na najbliższy rok rząd zmniejszył wysokość zapomóg i zasiłków socjalnych o 4 procent. Rząd zacznie wprowadzać specjalną kartę ze zdjęciem i podpisem (Public Services Card), uprawniającą do korzystania ze świadczeń socjalnych. Grzywna za oszustwa socjalne wzrośnie do 2,5 tysięcy euro. O uzyskanie świadczeń będzie ogólnie trudniej. Z tych powodów można spodziewać się, że 2010 roku przyniesie kolejny rekord liczby _ anonimowych sygnałów od ludności _.

bEgFeMOl
bEgFeMOG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)