Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia Płn.: Nowe starcia o flagę, 9 policjantów rannych

0
Podziel się:

Dziewięciu policjantów zostało rannych, 18 osób aresztowano w czasie nowych starć o brytyjską flagę, do których doszło w nocy z piątku na sobotę w Belfaście w Irlandii Północnej.

Irlandia Płn.: Nowe starcia o flagę, 9 policjantów rannych
(David Jones/CC/Flickr)

Dziewięciu policjantów zostało rannych, 18 osób aresztowano w czasie nowych starć o brytyjską flagę, do których doszło w nocy z piątku na sobotę w Belfaście w Irlandii Północnej - poinformowała policja.

Prawie 300 osób obrzuciło petardami, kamieniami i koktajlami Mołotowa służby bezpieczeństwa w czasie zgromadzenia we wschodniej części miasta. Demonstranci protestowali przeciwko grudniowej decyzji radnych, by brytyjska flaga nie wisiała na stałe na budynku ratusza, co było zmianą praktyki obowiązującej od ponad stu lat. W czwartek wieczorem w podobnych starciach rannych zostało 10 funkcjonariuszy - podała policja.

Pierwszy minister autonomicznego rządu Irlandii Płn. Peter Robinson z Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) oświadczył, że dla aktów przemocy nie ma usprawiedliwienia. _ - Ci, którzy są za to odpowiedzialni, bardzo szkodzą sprawie, której próbują bronić, i są marionetkami grup dysydentów, którzy próbują wykorzystać każdą okazję dla swych terrorystycznych celów _ - podkreślił.

Bezpośrednio po decyzji o usunięciu państwowych flag z budynków administrowanych przez władze miejskie Belfastu, oceniał, że była ona _ niemądra i prowokacyjna _.

3 grudnia miejscy radni zdecydowali, że brytyjska flaga państwowa będzie wywieszana tylko przez 17 dni w roku, a nie na stałe. Wywołało to gwałtowną odpowiedź tzw. lojalistów, czyli zwolenników utrzymania więzów Irlandii Płn. z Wielką Brytanią i zachowania ustroju monarchistycznego.

Czytaj więcej w Money.pl
10 rannych policjantów w starciach o flagę Zamieszki w Irlandii Północnej wywołało zdjęcie z masztu nad ratuszem w Belfaście, brytyjskiej flagi.
Przypuścili szturm na ratusz. Przez flagę Zajścia wybuchły po przegłosowaniu przez radnych, że flaga będzie wywieszana tylko przez 17 wyznaczonych dni w roku, a nie stale, co jest tradycją od 1906 r.
To największa operacja policji od 20 lat Trasa 9-kilometrowego przemarszu wiodła z centrum Belfastu do siedziby północnoirlandzkiego parlamentu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)